Transakcia je rozdelená na niekoľko fáz. Capital Sandberg najskôr ovládne firmu Terno Real Estate. Do tejto účelovo založenej spoločnosti boli nedávno vyčlenené nehnuteľnosti, v ktorých sa nachádzajú supermarkety Terno. Táto časť obchodu nepodlieha súhlasu Protimonopolného úradu (PMÚ), a tak mohla byť prakticky hneď dokončená. Vďaka nej dostane podkapitalizované zoskupenie reťazcov potrebnú finančnú injekciu na prevádzku.

V ďalšej fáze obchodu firma M. Fedora prevezme časť podniku Diligentia R. C., ktorá je prevádzkovateľom obchodov Terno a Moja Samoška. Túto časť transakcie ešte formálne preverí PMÚ.

Hypermarkety Hypernova by mal nový vlastník preberať postupne podľa toho, ako sa podarí dohodnúť nové podmienky s majiteľmi nehnuteľností, v ktorých väčšina týchto veľkoplošných predajní stojí.

Trojicu reťazcov Terno, Moja Samoška a Hypernova doteraz vlastnil Michal Holík, bývalý manažér viacerých spoločností z portfólia finančnej skupiny J&T. Do maloobchodu vstúpil koncom roka 2012, keď ovládol reťazec Terno. Neskôr sa spojil s exmanažérmi Billy a do portfólia pridal sieť menších samoobslúh Moja Samoška. Približne o rok neskôr sa skupina rozšírila o dvadsiatku prevádzok Hypernova a kvarteto predajní Albert, ktoré predtým patrili holandskému Aholdu.

Práve Hypernovy sa ukázali ako najslabšie miesto zoskupenia, ktoré ťahalo dolu celý biznis M. Holíka a jeho partnerov. Majiteľ sa rozhodol, že väčšinu z nich zatvorí. Vlani zaniklo sedem obchodov, od začiatku februára skončili ďalšie prevádzky v Prievidzi, Ružomberku, Dunajskej Strede a Lučenci. Zostávajúcu deviatku Hypernov si nový vlastník plánuje ponechať, zmenší sa však formát.

Siete Terno, Moja Samoška a Hypernova podľa generálneho riaditeľa Terno Real Estate Ota Lanca hospodárili vlani s kumulovanou stratou. Ich celkové tržby dosiahli približne 180 miliónov eur. V tomto roku aj vďaka kapitálovej investícii sa počíta s návratom do zisku. Spoločnosť plánuje zmodernizovať predajne Terno podľa vzoru prevádzky v bratislavskom nákupnom centre Aupark.

Gro z približne 25 obchodov Terno a siedmich desiatok predajní Moja Samoška sa nachádza v Bratislave a blízkom okolí. Tento rok by sa podľa O. Lanca mali otvárať ďalšie predajne Terno. Plány počítajú aj s ďalším rozvojom retailovej skupiny. Do úvahy prichádza skôr organický rast, no M. Fedor nevylučuje ani prípadné ďalšie akvizície.

Nový majiteľ Terno Real Estate, firma Sandberg Capital, spravuje domáce a zahraničné alternatívne investičné fondy. Jej investície doteraz smerovali predovšetkým do IT sektora a slovenského poľnohospodárstva. Patria k nim napríklad česká firma Cígler Software či slovenská Food Farm Hlohovec.

Martin Fedor je podnikateľsky spätý s ľuďmi okolo J&T. V predstavenstve Sandberg Capital okrem neho sedí tiež Michal Holík, od ktorého preberá opraty v maloobchodnej skupine okolo Terna. Okrem iného pôsobí v orgánoch Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorý kontrolujú podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Približne od polovice minulého roka je predsedom predstavenstva Stredoslovenskej energetiky patriacej do portfólia EPH.