Ceny aj naďalej prudko rastú naprieč takmer všetkými oblasťami. Výnimkou nie sú ani mobilní operátori, ktorí nedávno prezradili – ako písal aj TREND – že v priebehu tohto roka pripravujú úpravu cien. Niektorí z nich sa navyše vyjadrili, že pociťujú výrazný tlak na zvyšovanie cien televízneho obsahu. A majú prečo. Na trhu je v súčasnosti napätá situácia, pričom všetko odštartovali, možno nečakane, športové stanice.

Televízie totiž vidia veľký potenciál vo vysielaní športových prenosov. Koncom minulého roka začala RTVS vysielať na svojom štvrtom televíznom okruhu Šport a začiatkom roka odštartovala stanica Premier Sport 2 či slovenské verzie nových staníc televízie Nova, Nova Sport 3 a Nova Sport 4. Práve stanice televízie Nova priniesli na slovenský trh rozruch, ktorý však nebol spôsobený pripravovaným obsahom, ale veľmi vysokými cenami pre operátorov.

Väčší problém než inflácia

Medzi operátorov, ktorým sa ceny za nové stanice nepozdávali, patrí aj spoločnosť Satro. „Rokovania s vysielateľom CET21 o podmienkach zaradenia športových staníc Nova Sport 3 a Nova Sport 4 neboli úspešné. Tie však boli pre nás, ale aj pre iných menších a stredných operátorov neprijateľné,“ vyjadrila svoje znepokojenie spoločnosť Satro pre portál Žive.sk. Požadovaná suma za tieto dva kanály bola totiž väčšia ako súhrnné náklady zvyšných 37 kanálov.

Spoločnosť ďalej tvrdí, že akékoľvek ich protinávrhy CET 21 odmietla a dokonca potvrdila, že jej cenové podmienky sa nebudú meniť ani v blízkej budúcnosti. Ak by podmienky zo strany CET 21 malí a strední operátori prijali, znamenalo by to jediné – výrazné až dvojnásobné plošné zvýšenie cien digitálnych služieb. Aktuálne nové stanice majú vo svojej ponuke operátori Slovak Telekom, Digi Slovakia či Orange.

V súčasnosti je témou číslo jeden inflácia, vďaka ktorej dochádza k zvýšeniu cien energií či stavebných materiálov, ale to na konci dňa nie je až taký problém. Problematickejší je nedostatok tovaru a neisté dodacie lehoty. Od high-tech IT produktov, ktoré televízie potrebujú na pripojenie k štadiónom pre priame futbalové prenosy, až po jednoduché produkty, akými sú napríklad unimobunky pre strižne a réžiu na mieste výroby rôznych relácií a šou. Na mnoho produktov sú zrazu dlhé čakacie doby, keďže dodávateľské reťazce nefungujú dobre.

Zdražia všetky služby

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa