Predstavenstvo spoločnosti DMD Mobiltec podalo na spoločnosť návrh na konkurz. Firma, ktorá bola schopná vyrábať na Slovensku tanky, sa tak blíži ku svojmu koncu. Jej biznis však nebol len o tankoch.

Korene firmy zo skupiny DMD Holding siahajú do ZTS TEES, a.s., Martin. Pred vyhlásením jej konkurzu v decembri 1998 sa celá technológia na zbrojársku výrobu presunula do ZTS TEES Defence, a.s., Martin. Sústredili sa tu aj zariadenia, know-how a ľudský potenciál na výrobu tankov.

Obrnené vozidlo Aligátor čaká na zákazkySpoločnosť však v marci minulého roka zmenila názov na DMD Mobiltec, a.s., Martin. Manažéri ako dôvod uvádzali zlé renomé tradičnej značky ZŤS.

Na koniec sa pripravovali

Spoločnosť, ktorej stopercentným majiteľom je DMD Fin, a.s., Trenčín, sa na svoj koniec pripravovala. V dvoch dcérskych spoločnostiach Machintec, a.s., Martin – výrobca drvičov betónu a kameniva – a Detec, a.s., Martin zvyšovala základné imanie.

A vo februári tohto roku v predmete činnosti druhej menovanej spoločnosti pribudlo aj obchodovanie s vojenským materiálom. DMD Mobiltec totiž zdedil nielen technológie na výrobu tankov, ktorá sa ukázala ako nevýnosný biznis.

Do vena dostal aj schopnosť vyrábať obrnené vozidlá Aligátor a AMV. Sú to dva z mála exportuschopných produktov slovenského obranného priemyslu. Najzaujímavejším majetkom DMD Mobiltecu sa tak stal Detec. V apríli tohto roku sa naň preregistrovali zamestnanci DMD Mobiltecu a s nimi aj ľudský potenciál na výrobu obrnených vozidiel. V DMD Mobiltecu tak ostalo evidovaných iba sedem ľudí.

Machintec aj Detec sa tak vzdialili svojej matke. Akcie Machintechu sa predali v exekúcii v júni na podnet Sociálnej poisťovne, ktorej firma dlhovala približne 11 miliónov korún. DMD Mobiltec mal aj daňový dlh približne 30 mil. Sk – časť technológie si tak na zabezpečenie svojej pohľadávky zablokoval aj daňový úrad.

Na piatok minulý týždeň bolo pripravené uzavretie ponukového konania na predaj 490 kusov akcií spoločnosti Detecu, teda celej firmy. Je to už druhé kolo snahy o predaj firmy. Koncom septembra exekútor ohlásil prvé kolo predaja ako neúspešné.

O firmu prejavila záujem iba jedna spoločnosť, aj to zo skupiny DMD Holding – ZTS Špeciál, a.s., Dubnica nad Váhom. „Ponúknutá cena bola úplne minimálna. V druhom kole máme už viac záujemcov a cena pôjde určite hore,“ povedal začiatkom minulého týždňa súdny exekútor z Martina Peter Mucha. Nechcel však uviesť, aká veľká bola pohľadávka, ktorá ho do DMD Mobiltecu zaviedla. O Detec sa minimálne ZTS Špeciál uchádza aj druhýkrát.

Boj o obrnené vozidlá

Vývoj a výroba obrneného vozidla AMV je spoločným projektom Detecu a nemeckého Rheinmetal Landsysteme, ktorý patrí do zbrojárskej skupiny Rheinmetall DeTec. Aj keď sa vozidlo nápadne ponáša na slovenský Aligátor, predstavitelia Detecu i skupiny DMD sa tomuto prirovnaniu bránia. Argumentujú, že AMV je o pol metra dlhšie a je prispôsobené tak, aby vyhovovalo normám NATO a EÚ. Je pripravené na montáž sofistikovanejších zbraňových systémov, s lepším pancierovaním a odolnosťou proti mínam.

Medzi skupinou DMD a Kerametalom, a.s., Bratislava sa totiž vedú spory o podobnosť oboch produktov. Podľa dohôd s nemeckou stranou by sa AMV malo montovať na Slovensku a nadstavby v Nemecku. Predávať sa bude až po odsúhlasení oboch strán, no slovenská strana zo začiatku rátala s tým, že pôvodný Aligátor bude predávať Kerametal. Sporu o podobnosť má rozhodnúť Ústav súdneho inžinierstva. Ten povie, kto a ako sa pôvodnými dielmi a koncepciou podieľal na AMV.

Záujem dostať sa k malému obrnenému vozidlu je pochopiteľný. Vo vzduchu visí verejná zákazka pre nemeckú armádu – Bundeswehr. Obchodníci, ktorí sa podieľajú na projekte AMV, predpokladajú, že tento projekt môže byť úspešnejší ako konkurent – nemecko-holandský Fennek, ktorý vyrába Krauss-Maffei Wegmann. Podľa predpokladov by Nemecko malo nakúpiť štyristo až šesťsto kusov menších obrnených vozidiel.

DMD sa istí

„Samozrejme sme urobili opatrenia, aby sa ku know-how na výrobu AMV či Aligátora nedostal ten, kto získa od exekútora Detec. Know-how je prenesené na skupinu DMD. Aj preto, že obdobie okolo parlamentných volieb je citlivé na rôzne čudné tlaky a hry,“ vysvetľuje prezident DMD Holdingu, a.s., Trenčín, Ivan Šubrt.

Ivan Šubrt: Know-how na AMV alebo Aligátora exekútor nedostane.Zároveň pripomína, že sú zákazníci, ktorí majú naďalej záujem o výrobu aj menších Aligátorov. Tie sú oproti pôvodnému prototypu zmodernizované tak, aby vyhovovali sprísneným emisným normám. Na otázku, či sa na súťaži o Detec nezúčastní aj skupina Rheinmetall DeTec s názvom veľmi podobným martinskej spoločnosti, I. Šubrt odpovedá: „Nepredpokladám, že by sa západoeurópska spoločnosť snažila získať firmu takýmto spôsobom.“

Detec v týchto dňoch dokončil zákazku ôsmich kusov Aligátorov pre Ministerstvo obrany SR. Dva z nich by si armáda mala prevziať na testovanie. Na tie exekútor ani nový potenciálny majiteľ Detecu nebude môcť siahnuť. Sú totiž v majetku obchodníka Kerametal, a.s., Bratislava.

Podľa doterajších prepočtov však bude firma produkujúca malé obrnené vozidlá efektívna len vtedy, keď ročne vyrobí minimálne päťdesiat kusov. Slovenský rozpočet takúto spoločnosť sám neuživí – napriek nepochybne kvalitnému produktu.

Zradil nielen odbyt

„Je to normálne, že sme postupovali takto a navrhli spoločnosť na konkurz. Firma mala technológie, ale štát neprejavil záujem na pokračovaní výroby tankov,“ vysvetľuje riaditeľ DMD Mobiltecu Ján Šupala. Na modernizáciu tanku T72 M2, ktorá bola pôvodne na žiadosť Ministerstva obrany SR štátnym rozvojovým projektom, sa vynaložilo minimálne pol miliardy korún.

Po zmene koncepcie armády v neprospech ťažkej pozemnej techniky Armáda SR nakoniec neprejavila o techniku záujem – napriek kvalitnému konštrukčnému riešeniu i vyspelému slovenskému systému riadenia paľby. DMD Mobiltec pritom drahú technológiu musel udržiavať a strážiť, čo podľa jeho šéfa „vyrábalo zbytočné a veľké náklady“.

Úspech domácich zákaziek predurčuje aj zahraničný dopyt. V situácii, keď domáca armáda tank nemá zavedený v reálnej službe, sa nedá očakávať záujem zahraničných zákazníkov o modernizáciu. Modernizácie pre slovenskú armádu mal zabezpečovať štátny Vojenský opravárenský podnik 027 Trenčín.

Modernizácie na export mala robiť DMD Mobiltec. Slovensko malo napríklad potenciál získať veľkú zákazku na vyslobodzovacie tanky do Indie. Zvládlo dodávku 156 kusov, no India chce viac o väčšie množstvo. Napriek tomu, že ďalšiu zákazku pridelilo Poľsku, súťažiť sa bude naďalej minimálne o niekoľko desiatok kusov.

Šéf DMD Mobiltecu prízvukuje aj postupnú stratu schopnosti Slovenska tanky vôbec vyrábať. Dodávateľom vstupov sa táto výroba nerentuje. „Veľa strojárskych spoločností, ktoré na výrobu prispievali komponentmi, dostalo nových zahraničných majiteľov a tí s výrobou skupín pre tanky prestali,“ vysvetľuje J. Šupala.

Firma dotazníkmi oslovila všetky potenciálne subjekty, ktoré mohli mať záujem na výrobe tankov. „Z toho, čo sme dostali späť, nám vyplynulo, že nik o to nemá záujem,“ dopĺňa. Už v súčasnosti sa napríklad motory alebo prevodovky pre modernizácie tankov museli nakupovať v Rusku, Poľsku, na Ukrajine či v Izraeli.

Navyše, od minulého roku už spoločnosť nie je predmetom hospodárskej mobilizácie, teda nemusí zachovať výrobné kapacity pre prípad ohrozenia. Podľa J. Šupala môže byť konkurz reálne vyhlásený zhruba o pol roka. Preto odkazuje vláde: „Ak bude štát chcieť udržiavať výrobu tankov, nech si zariadenia odkúpi v konkurze.“

Foto – Peter Gažúr, Gabriel Beer