Komisia vidí konflikt záujmov v tom, že A. Babiš má stále vplyv na svoj agrochemický koncern Agrofert a ako český premiér de facto aj na európske dotácie, z ktorých profituje i jeho firma. Hoci miliardár Agrofert už dávnejšie previedol do zvereneckých fondov, zároveň povedal, že po prípadnom ukončení politickej kariéry si bude užívať výsledky hospodárenia firmy a zrejme sa aj vráti do čela jej manažmentu.

Brusel preto teraz od A. Babiša chce, aby tento konflikt záujmov vyriešil a predal Agrofert mimo dosah svojej rodiny. Alebo preň zastavil čerpanie eurodotácií. Brusel dal A. Babišovi aj tretiu možnosť. Ako český premiér sa nebude zúčastňovať žiadnych rozhodovaní ani komunikácie o dotačných a podporných schémach, na ktorých by mohol cez Agrofert profitovať.

Nereálne a ešte nereálnejšie možnosti

Tretia možnosť A. Babiša možno znie pre verejnosť logicky a jasne, no v praxi asi nie je reálne, aby sa premiér jednej krajiny dal úplne odstrihnúť od rozhodovania o nastavení dotačných schém. Hoci oficiálne do ich prípravy a negociovania vstupovať nebude, stále môže do týchto procesov posúvať svojich ľudí s inštrukciami.

Oveľa ľahšie by sa dali skontrolovať prvé dve možnosti  predaj Agrofertu iným reálnym investorom či jeho odstrihnutie od poberania európskych dotácií.

Prvá možnosť je však tiež nereálna

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa