Novým investorom bude nemecký dodávateľ pre automobilový priemysel Mubea. V priemyselnom parku Kežmarok-Pradiareň firma vybuduje závod na výrobu pružinových svoriek a tanierových pružín prevodoviek.

Začiatok výroby v budúcom roku

Investícia do výstavby fabriky by sa podľa zámeru, ktorý firma predložila štátnym úradom na schválenie, mala vyšplhať na desať miliónov eur. Vzniknúť by malo 360 nových pracovných miest, a to v nepretržitej trojzmennej prevádzke.

Samotná fabrika sa bude rozprestierať na ploche takmer 13-tisíc metrov štvorcových z čoho desať tisíc zaberie len výrobná hala. Začiatok výstavby je naplánovaný na tretí kvartál tohto roku a výroba by mala odštartovať o rok.

Zvažovali aj Poľsko

Mubea je nemecká rodinná firma, ktorá vznikla v roku 1916. V súčasnosti zamestnáva v 36 výrobných a vývojových prevádzkach približne 12-tisíc zamestnancov. Predvlani dosiahla obrat dve miliardy eur. V susednej Českej republike má päť prevádzok v Prostějove a Žebráku, ktoré vyrábajú stabilizátory, nápravové pružiny, ako aj karbónové dielce a komponenty pre sedadlá.

O zámere nemenovaného investora postaviť závod v Kežmarku informoval v januári tohto roku RTVS, pričom avizoval vytvorenie až 500 pracovných miest. Investor podľa RTVS údajne zvažoval aj poľské Katovice, v prospech Kežmarku však zavážili špeciálne podmienky, ktoré vláda pripravila pre menej rozvinuté okresy, aby pomohla oblasti dostať sa z vysokej nezamestnanosti.