Kontrolu nad Doprastavom by tak mal mať len jeho pôvodný akcionár Dušan Mráz, nie spomínaná schránková firma. D. Mráz zároveň predložil čestné prehlásenie o tom, že schránkový investor už nemá záložné práva na Doprastav.

Vyplýva to z registra partnerov verejného sektora, ktorý v rámci protischránkového zákona zaviedla niekdajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Papierové zmeny v Doprastave však nemusia nevyhnutne znamenať, že firma má konečne jasnú vlastnícku štruktúru. Mohol to byť totiž len úskok, pokus o jej ešte väčšie zahmlenie.

Túto úvahu podporuje aj fakt, že finančno-ekonomickým riaditeľom a členom Predstavenstva Doprastavu je i naďalej Roman Guniš, ktorý s Výbohovcami spolupracuje. V orgánoch Doprastavu zostali aj ďalší ľudia, ktorí tam prišli spolu so schránkovou firmou.

Záchranná pôžička

Doprastav sa dostával do čoraz väčších finančných problémov po roku 2010, keď došlo k útlmu v slovenskom stavebníctve. Do roku 2013 nahromadil také vysoké straty, že ich jeho majitelia nedokázali uniesť. Začali preto rokovať s investormi.

Vážnym adeptom bol František Hodorovský, s ktorým sa však napokon nedohodli a vyhlásili, že firmu ešte skúsia udržať sami. Doprastavu poskytli pôžičku vo výške 10 miliónov eur cez svoju firmu Irol, ktorá bola zároveň materskou firmou Doprastavu. Lenže verejnosti vtedy zrejme nepovedali celú pravdu. Rovnakú sumu desať miliónov Eur si totiž Irol požičal od britskej schránkovej fimy Tempelis. Akcionári za túto pôžičku ručili samotným Doprastavom.

Záložné práva zaevidovali tri rôzne verejné registre. Vyplýva z nich, že ak by Doprastav pôžičku nesplácal, majiteľom sa mal stať schránkový investor. Ten zrejme už pri poskytnutí pôžičky získal v legendárnej stavebnej firme určitú kontrolu. Lebo po jej poskytnutí sa do orgánov Doprastavu dostali noví ľudia, medzi ktorými bol aj spomínaný R. Guniš.

Tajomná schránka blízka oligarchom sa vytratila z Doprastavu

Vo sviatok cyrilo-metodský 5. júla 2013 sa na valnom zhromaždení Doprastavu zjavila nová postava: Roman Guniš.

Väzba na Výboha

Doprastav nikdy nepriznal, kto bol utajeným investorom. Na trhu sa najviac hovorilo o M. Výbohovi, ktorý bol v tom čase považovaný za najvplyvnejšieho oligarchu strany Smer. Ale aj o Jozefovi Brhelovi a Jurajovi Širokom. Všetci traja prepojenie na Doprastav popreli.

Doteraz najsilnejšou podloženou indíciou je Výbohovo prepojenie 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa