V sieti nemocníc Svet zdravia sa podľa hovorkyne Jany Fedákovej EPC (Energy Performance Contracting) projektom, teda takým, ktoré šetria energiu, začali venovať už v roku 2014. Našli vhodný model a už o rok neskôr ho začali implementovať najprv vo Svidníku a Trebišove, neskôr aj vo Vranove nad Topľou a Dunajskej Strede.

„Vo svidníckej nemocnici bol najstratovejší zastaraný centrálny parný systém zásobovania teplom, ktorý mal nedostatočnú reguláciu. Rozhodli sme sa ho preto odstaviť a vybudovať kotolňu s plynovými kondenzačnými kotlami. Popri tom sme zrekonštruovali rozvody, vymenili ventily a podobne. Vďaka investícii sme v nemocnici znížili spotrebu plynu približne o polovicu,“ vysvetlila manažérka prevádzky siete nemocníc Andrea Čarabová.

Systém automaticky v závislosti od počasia a využívania priestorov reguluje výrobu tepla pre vykurovanie a teplú vodu, čo je síce bežný štandard v bytových domoch, ale v nemocniciach sa zavádzal prvý raz. „Do súťaže sme prihlásili Svidník, kde dosahujeme nielen garantovanú úsporu, ale aj úsporu nad rámec hodnoty garantovanej úspory. Návratnosť investície sa tak z plánovaných piatich rokov znížila na štyri,“ doplnila A. Čarabová.

Úspora takmer 200-tisíc

„Dnes máme absolútnu kontrolu nad teplotou v priestore, takže nemôže nastať situácia, že by bolo pacientom v izbe príliš zima alebo by bola miestnosť prehriata. Systém teplotu reguluje podľa povahy priestoru a zohľadňuje pritom aj jeho technický stav. Dokáže tak nastaviť presne takú teplotu, aká je pre danú miestnosť potrebná,“ povedal riaditeľ svidníckej nemocnice Slavko Rodák.

Nemocnica po zavedení nového systému v roku 2016 usporila vyše 192-tisíc eur, v roku 2017 zase viac než 173-tisíc eur. Klesla aj spotreba pitnej vody, a to o vyše 2500 kubických metrov za rok a znížili sa tiež emisie oxidu uhličitého.

APES tento rok zorganizovala už druhý ročník súťaže o najlepšie projekty energetickej efektívnosti. Ide o investície do nových technológií a modernizácie budov, ktoré významne znižujú platby za energie. Ceny Efektia 2018 odovzdával minister hospodárstva Peter Žiga. Do súťaže sa tento rok prihlásila dvadsiatka projektov realizovaných predovšetkým v posledných dvoch rokoch v celkovej investičnej hodnote štyri milióny eur.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.