Malajzia sa na celosvetovej produkcii gumených rukavíc podieľa zhruba 67 percentami. Dopyt v posledných týždňoch prudko vzrástol, malajzijská vláda však žiada od firiem, aby vyrábali najskôr pre domáci trh. Okrem toho im vláda stanovila len obmedzený počet zamestnancov v úsilí zabrániť šíreniu vírusu SARS-CoV-2.

Malajzijská spoločnosť Top Glove, najväčší výrobca ochranných rukavíc na svete (na svetovej produkcii sa podieľa 20 percentami), dostala výnimku na počet zamestnancov. Napriek tomu upozornila, že dopyt, najmä z Európy a USA, sa takmer zdvojnásobil. Objednávky dosiahli 2,6 miliardy rukavíc týždenne, zatiaľ čo Top Glove dokáže týždenne vyrobiť 1,4 miliardy rukavíc.

Ako pre agentúru Reuters povedal riaditeľ spoločnosti Lim Wee Čai, prudký rast dopytu nedokáže spoločnosť pokryť. „Objednávky sa zvýšili zhruba o 100 percent, my sme však schopní zvýšiť výrobnú kapacitu približne o 20 percent,“ povedal. Firma však začala s postupným nákupom ďalších strojov, aby produkciu zvýšila zhruba o 30 percent.

Mimoriadny dopyt by mohol podľa šéfa spoločnosti trvať ešte ďalšie tri mesiace. Aj keď neskôr očakáva mierne uvoľnenie, s vysokým dopytom vo všeobecnosti počíta v najbližších deviatich mesiacoch, napriek tomu, že dopyt z Ázie sa začal pomaly zmierňovať.

Situáciu komplikujú aj problémy v zamestnávaní. Aj keď firma môže mať plný počet zamestnancov, na plnenie objednávok potrebuje zvýšiť ich počet približne o tisícku. Top Glove si bežne najíma ľudí z Nepálu, pre obmedzenie cestovania v dôsledku šírenia nového koronavírusu však musí hľadať na domácom trhu.

„Potrebujeme asi 10 percent ľudí navyše. Teraz však nemôžeme brať ľudí z Nepálu. Musíme tak na výpomoc využiť miestnych ľudí, najmä pri balení,“ dodal Lim Wee Čai.