Humenský výrobca syntetických vlákien pre automobilový priemysel Nexis Fibers sa pred vyše dvoma rokmi dostal v krátkom čase do rúk už tretieho západoeurópskeho investora. A zdá sa, že pod jeho krídlami mu konečne bliká na dlhodobo pokojnejšie časy.

Ešte pred krízou sa zosunul do ekonomických problémov jeho prvý zahraničný vlastník - francúzsky koncern Rhodia, ktorý ho získal v širšej privatizácii celého bývalého socialistického podniku Chemlon Humenné. Francúzi museli predať Nexis Fibers začiatkom roku 2007. Nexis sa však dlho nezohrial ani v rukách druhého majiteľa – luxemburského investičného fondu Butler Capital Partners. Ten, opäť po vlastných finančných problémoch, humenský podnik predal už po lete roku 2009. Najnovší vlastník Nexis Fibers – švajčiarska priemyselná skupina Industrial Yarns Holding už ale firmu neustále rozširuje.

Hneď po vstupe Švajčiari zdvihli výrobu vlákien do automobilových airbagov a k pôvodným 280 zamestnancom Nexis Fibers prijali ďalších vyše 60 ľudí. Aj vďaka tomu sa tržby humenského podniku zdvihli z úrovne viac ako 40 miliónov eur v roku 2009 na takmer 80 miliónov eur.

Rast má pokračovať. Štefan Borc z predstavenstva Nexis Fibers hovorí, že nový vlastník má teraz v Humennom naplánovanú investíciu do úplne novej výroby polymérov na ďalšiu produkciu plastových dielcov pre automobily. Nová linka na produkciu 1 200 ton polymérov ročne bude firmu stáť takmer tri milióny eur a dá prácu vyše desiatke nových zamestnancov.

Švajčiarsky Industrial Yarns Holding pritom humenský podnik rozvíja spolu so sesterským výrobcom vlákien v Lotyšsku, ktorého tiež odkúpil od luxemburského Butler Capital Partners.

Ilustračné foto na titulke - Ivan Fleischer