Tento rok premiérovo zverejnil Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR predbežné údaje o počte vyrobených vozidiel už za štyri automobilky. V septembri 2018 totiž odštartovala výroba aj v nitrianskom závode Jaguar Land Rover (JLR) Slovakia. Presné čísla automobilka neposkytla, ale keďže je ešte stále v nábehovej fáze, hovoriť možno o objemoch rádovo v jednotkách tisícov.

Celkovo majú štyri automobilové závody na Slovensku za sebou dobrý rok. Výroba podľa predbežných údajov ZAP opäť prekonala rekordy, keď z liniek zišlo viac ako 1,08 milióna vozidiel. Ide v poradí už o štvrtý rok v rade, keď domáci automotive sektor prekročil v produkcii hranicu milióna automobilov.

Slovensko si zároveň udržalo postavenie najväčšieho výrobcu automobilov v prepočte na obyvateľov. Z predvlaňajších 190 vozidiel na tisíc obyvateľov stúpol tento ukazovateľ v minulom roku na 198 áut.

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia vyrobila vlani 352-tisíc vozidiel, čo predstavuje medziročný rast o dve percentá. Tento rok očakáva opäť nárast, k čomu jej pomôže začiatok produkcie novej generácie modelu Peugeot 208, pričom koncom roka začne produkovať aj jeho čistú elektrickú verziu.

Žilinská Kia Motors Slovakia vyprodukovala

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa