Rastúce bohatstvo malej skupinky najbohatších a dôsledky covidovej pandémie pomohli podporiť boom na trhu superjácht. Ich predaj sa minulý rok vyšplhal na rekordnú úroveň, čo oslabilo ponuku a zvýšilo ceny, píše Bloomberg. Tie sa pravdepodobne nezmenia napriek búrlivému začiatku roku 2022 na finančných trhoch.

Podľa správy spoločnosti VesselsValue, zbierajúcej námornícke dáta, sa v roku 2021 predalo celkovo 887 superjácht, čo je o 77 percent viac ako v predchádzajúcom roku a viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2019.

Najbohatší kupujú

Jeff Bezos, ktorého majetok má podľa Bloomberg Billionaires Index čistú hodnotu 174,7 miliardy dolárov, čaká na dodávku takmer 39 metrovej plachetnice. V súčasnosti je v záverečnej fáze výstavby v lodeniciach v Holandsku. Jednu má objednanú aj Steven Spielberg. Svoju starú jachtu v hodnote 158 miliónov dolárov predal v novembri, no cena nebola zverejnená.

Pandémia koronavírusu priala tým najbohatším. Podľa indexu Bloomberg si v minulom roku prilepšili o bilión dolárov, celkovo šlo o 500 najbohatších ľudí sveta. To, že vytváranie bohatstva a zvýšený dopyt po osamelej rekreácii v dôsledku covidu-19 patrili medzi hlavné faktory prudkého nárastu predaja superjácht, potvrdili aj dáta firmy VesselsValue. Pomohli aj lacné úvery – uľahčili „kúpu spoločenského dištancovania sa“.

Ojazdené plavidlá nekúpite

Je nepravdepodobné, že by rastúce úrokové sadzby a nestabilné akciové trhy stlačili ceny, aspoň počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Stavba superjacht trvá roky a kupujúci, ktorí chcú plavidlá ihneď, vyčerpali trh s ojazdenými plavidlami.

Je skvelý čas byť majiteľom jachty.
Sam Tucker

Prerušenie dodávateľského reťazca a nedostatok pracovníkov situáciu ešte zhoršili. Lodenice sú napnuté na maximum a výstavba nových plavidiel trvá dlhšie. Odvrátenou stranou, aspoň pre existujúcich majiteľov, sú vyššie ceny. Len v roku 2021 vyskočili z päť na osem percent. Superjachty sa zvyčajne nepovažujú za investície. Odpisy aj ročné prevádzkové náklady sú vysoké, približne 10 percent hodnoty lode.

Ďalšou vecou je, že tí, ktorí nakúpili pred rokom, by mohli teraz svoju loď potenciálne predať so ziskom. „Je skvelý čas byť majiteľom jachty,“ povedal S. Tucker.

Ďalšie dôležité správy

Superyacht Kismet
Neprehliadnite

Dopyt po jachtách a tryskáčoch je rekordný. Na ich kúpu netreba ani cent hotovosti