Takmer stovka slovenských priemyselných podnikov si vylepší v tomto období cash flow vďaka ďalšiemu kolu finančnej výpomoci od štátu. Ministerstvo hospodárstva totiž aj tento rok rozdelilo 40 miliónov eur ako finančnú kompenzáciu energeticky náročným podnikom.

Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky pritom závisí od reálnej spotreby elektrickej energie. Ako uviedol šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík, „ceny elektriny pre podnikateľov sú v porovnaní so zahraničím vyššie, čo znižuje ich konkurencieschopnosť“.

Situácia na trhu s oceľou nie je v súčasnosti pozitívna
Neprehliadnite

Šéf košického U.S. Steel: Chceme investovať. Od vlády očakávame nižšie energie

Finančnú kompenzáciu získali energeticky náročné podniky po prvýkrát minulý rok. Podniky, ktoré o kompenzáciu požiadali aj vlani, si rozdelili rovnako 40 miliónov eur. Túto sumu si vtedy rozdelilo 76 spoločností.

ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia, s.r.o.
Spracovanie plochej ocele pre automobilový, elektronický a všeobecný priemysel v Senici.
Zdroj: MATEJ KALINA

Počet sa rozšíril

Počet žiadateľov teda medziročne narástol, a práve preto rezort hospodárstva chce nájsť trvalejšie riešenia stavu, ktoré by priniesli najmä zníženie koncovej ceny elektriny či jej regulovanej časti. „To by znamenalo zníženie ceny natrvalo a pre všetkých,“ dodal vicepremiér a minister hospodárstva R. Sulík.

Poskytnutie kompenzácie je podľa ministerstva v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie.

Týka sa vybraných odvetví na roky 2014 až 2020. Ide o podniky z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy/papiera, drevársky priemysel, ale aj podniky zaoberajúce sa recykláciou materiálov. Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale financie si prerozdelia tie, ktoré o to požiadali a splnili podmienky.

Produkcia ocele
Neprehliadnite

Oceliari dostali od pandémie tvrdý úder. Prognózy naznačujú ďalší pokles

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu 5. februára, spoločnosti mali priestor predkladať žiadosti do konca júna. Okrem toho, že museli patriť do podporovaného odvetvia, museli tiež preukázať, že najmenej polovica z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorená v činnostiach podporovaných odvetví. Podmienkou bola aj spotreba elektriny najmenej vo výške 1 GWh v predchádzajúcom roku.

K najväčším odberateľom elektrickej energie, a teda podnikov, ktorým bude na základe ich žiadosti vyplatená najvyššia kompenzácia, patria tento rok U. S. Steel Košice, Slovnaft Bratislava, Mondi SCP Ružomberok, CRH Slovensko, Železiarne Podbrezová, Bekaert Slovakia, Považská cementáreň, Johns Manville Slovakia či Metsa Tissue Slovakia.

Aktuálna podoba oceliarní U.S. Steel Košice
Zdroj: U.S. Steel Košice

Oceliari by potrebovali viac

Najväčší podiel opäť získal podnik U.S. Steel Košice, a to v objeme 11,5 milióna eur. Čo je menej ako minulý rok, keďže počet žiadateľov sa zvýšil. Vlani oceliari dostali 12,4 milióna eur. Ako vlani na margo žiadosti a kompenzácie uviedli košickí oceliari, podnik si veľkú časť elektrickej energie pre svoju vlastnú spotrebu vyrába sám.

„Od roku 2011 platíme tarifu za prevádzkovanie systému aj z tejto vlastnej výroby a spotreby. V roku 2018 sme zaplatili celkom 40 miliónov eur, z toho 25 miliónov eur zo samovyrobenej a spotrebovanej elektrickej energie,“ uviedol vlani hovorca podniku Ján Bača.

Dodal, že minuloročná kompenzácia 12,4 milióna eur predstavovala len časť. „Pritom európska legislatíva umožňuje vyššiu kompenzáciu, čo okolité krajiny využívajú. Takže oceliarne u našich susedov majú voči nám konkurenčnú výhodu,“ zdôraznil hovorca.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) počas príchodu na 28. schôdzu vlády SR 8. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Sulík chystá ďalšie dotácie. Firmy budú môcť získať naspäť stratené tržby

Tohtoročná kompenzácia ale teší oceliarov kvôli nečakanej situácii spôsobenej pandémiou o čosi viac. „Prijali sme to ako pozitívnu správu, na druhej strane to je len jeden z prvých krokov na to, aby sa Slovensko stalo konkurencieschopným miestom. Je to napokon súčasťou schémy štátnej pomoci, ktorá je v súlade s pravidlami EÚ,“ tvrdí J. Bača.

Dodáva, že „konkrétne v našom prípade vďaka tomu z celej sumy, ktorú zaplatíme na poplatkoch za TPS (tarifa za prevádzkovanie systému – pozn. red.), sa nám vráti ani nie 50 percent. Tieto tarify naši konkurenti v EÚ platiť nemusia. Treba povedať, že vidíme veľkú snahu súčasnej vlády trh s elektrinou spriehľadniť. Veríme, že to čoskoro bude jasné a predvídateľné, inak je ťažké si urobiť biznis plán na dlhšie obdobie,” uzavrel hovorca U.S. Steel Košice.