Na povinné uvádzanie výšky platu v pracovných ponukách bude možné po novom zabudnúť. V znevýhodnených okresoch chce štát umožniť pracovať počas dvoch rokov aj za menej ako za minimálnu mzdu, napríklad za 80 percent. Zrušiť by sa malo zasielanie štvrťročného a ročného výkazu o nákladoch práce, pracovná zdravotná služba pre prvú a druhú kategóriu zamestnancov, povinnosť mať organizačný poriadok a oznamovať voľné pracovné miesto ústrediu práce.

To je len pár bodov z pracovno-právnej oblasti v rámci predvolebnej Agendy 2020 koaličnej strany Sloboda a solidarita (SAS) na čele so súčasným ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, pomocou ktorej sa majú napraviť chyby, zbytočne komplikujúce život podnikateľom aj v čase koronakrízy.

Avizované opatrenia môžu prekvapiť

Rezort hospodárstva sa chystá v ďalších dňoch predložiť viacero noviniek zo svojej dielne, ktoré môžu prekvapiť trh. „Tzv. súbor opatrení bude obsahovať aj návrhy z podnikateľského „kilečka“, ktoré strana SaS predstavila pred voľbami,“ objasnila pre TREND Katarína Svrčeková, hovorkyňa rezortu.

Podľa nej je v tejto chvíli predčasné hovoriť, ktoré konkrétne opatrenia bude obsahovať konečná verzia návrhu zákona. Faktom  zostáva, že podnikatelia najviac v tomto čase potrebujú predvídateľné podnikateľské prostredie, aby sa na všetky zmeny v legislatíve mohli včas pripraviť.

Dôležité bude, aby rezort našiel prienik medzi navrhnutými opatreniami a  tým, čo podnikateľský sektor skutočne v čase koronakrízy trápi, teda najmä oslabovanie ekonomiky, prepad tržieb a pokles zákazníkov. Teda, aby návrhy ministerstva odzrkadľovali potreby podnikateľov, a to prierezovo rôznymi sektormi.

Firmy čaká v ďalších mesiacoch náročné obdobie, v ktorom sa musia dokázať rýchlo prispôsobiť novému normálu, konštatuje prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Solík. „Okrem rýchlej štátnej pomoci preto od začiatku poukazujeme na to, že firmám musíme rozviazať ruky,  poskytnúť im maximálnu mieru flexibility tým, že ich zbavíme zbytočných regulácií a povinností, aby sa tí šikovnejší vedeli vynájsť a rýchlo reagovať,“ dodáva.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa