„Pritom zatvorením stratových predajní by družstvám Coop stúpol celkový zisk. Nemôžeme stratové predajne neustále dotovať z našich prostriedkov,“ uviedol predseda Zväzu českých a moravských spotrebných družstiev (Skupina Coop) Pavel Březina.

Česká vláda tento rok v júni schválila plány na podporu obslužnosti vidieka, pomôcť by mohol predaj potravín v partnerských pobočkách pošty alebo lepší internet. Predaj potravín v malých obciach by sa potom mohol podľa návrhu ministerstva poľnohospodárstva označiť za verejnú službu, ktorá by mala nárok na verejnú podporu.

Otázkou však teraz je, ako sa k plánu postaví nová vláda. Podľa pôvodného návrhu ministerstva by za splnenie niektorých podmienok bolo možné označiť zabezpečenie potravinovej obslužnosti v obciach pod 1 000 obyvateľov za verejnú službu.

Podľa P. Březiny však aktuálne rýchlo rastúce platy a nízka nezamestnanosť vedú k situácii, kedy musia byť pre stratovosť zatvárané malé predajne na dedinách. Aj keď si ľudia môžu za vyššie platy dovoliť viac nakupovať, pri zvýšení platov zamestnancov predajní sa zvyšuje stratovosť aj malých predajní v regiónoch a tie sú tak v stovkách zatvárané.

Doplatia na to tisícky obcí

„Najväčší problém zatvorené predajne podľa neho prinesú samotným obciam. V našej republike tak zostanú tisícky obcí bez obchodov a možnosti nakúpiť si potraviny. Doplácajú na to predovšetkým mladé rodiny, starší ľudia a tí, ktorí nemôžu autami pricestovať do väčších miest,“ uviedol šéf Coop. Štát musí podľa neho stanoviť priority a rozhodnúť, či je zabezpečenie služieb na vidieku, aj tých obchodných, potrebné, alebo vôbec nie.

Predseda Asociácie českého tradičného obchodu Zdeněk Juračka agentúre ČTK v lete povedal, že sa zvyšuje aj počet obcí, ktoré dotujú predajne. Ďalšie stovky radníc o tom uvažujú.

Zvyšuje sa počet starostov, ktorí sú ochotní vidiecke predajne dotovať. „Pochopenie starostov a obecných zastupiteľstiev ide dopredu smerom k tomu zachovať tú obchodnú obslužnosť vidieka. Mnohí si uvedomili potrebu zohnať tie peniaze a obchod udržať,“ dodal Z. Juračka.