Slováci najradšej hasia smäd sýtenými nápojmi – kolou, tonikom či dochutenou limonádou. Najdynamickejšie však rastie spotreba stolových a minerálnych vôd. Vyplýva to z prieskumov agentúry AC Nielsen, ktorá sleduje predaj nealkoholických nápojov v ročných cykloch od apríla do nasledujúceho marca.

Predaj sýtených nápojov na slovenskom trhu stúpol od apríla 2002 do marca 2003 oproti predchádzajúcemu obdobiu o 5,9 %. Segment minerálnych a stolných vôd rástol dvojnásobnou rýchlosťou.

„Nárast spotreby minerálok a stolových vôd dosahuje v posledných rokoch dvojciferné hodnoty,“ potvrdzuje Radovan Pekník z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku. „So spotrebou rastie celý trh, čo vytvára priaznivé podmienky pre všetkých výrobcov,“ pokračuje.

Voda od Pepsi-Coly

Potenciál slovenského trhu však podľa R. Pekníka zďaleka nie je vyčerpaný. Kým vo Francúzsku či Taliansku sa ročná spotreba vody pohybuje okolo sto litrov na obyvateľa, na Slovensku je to 40 až 50 litrov.

Kľúčovým faktorom pri spotrebe sú vysoké teploty. „V horúčavách stúpa celková spotreba nealko nápojov, v prípade minerálok je však tento nárast najprudší. Ich konzum je v letných mesiacoch dvakrát až trikrát vyšší ako počas zvyšného obdobia,“ vysvetľuje R. Pekník. "Kým predaj sýtených nápojov sa dá cielene zvýšiť marketingovými kampaňami pred Vianocami či inými sviatkami, predaj vody jednoznačne ovplyvňuje počasie.“

Slováci sú vyspelými konzumentmi minerálky – sledujú ceny, počúvajú reklamu, a neignorujú ani zloženie. Podľa marketingového riaditeľa spoločnosti Čerínska minerálka, s.r.o., Čačín Petra Slašťana hrá významnú úlohu aj príklon Slovákov k zdravému životnému štýlu: „Badať to najmä v Bratislave, no i v ostatných regiónoch. Už si to všimli i nadnárodní výrobcovia sýtených nápojov a okrem tradičnej koly ponúkajú i zdraviu prospešnejšie minerálky.“

Napríklad spoločnosť Pepsi-Cola SR, s.r.o., Malacky zaradila do svojej ponuky minerálnu vodu Aqua Minerale, ktorá sa plní práve z čerínskeho prameňa.

„Najmä v Európe chceme byť vnímaný ako spoločnosť, ktorá ponúka kompletné portfólio nealkoholických nápojov,“ zdôvodňuje tento krok marketingová vedúca Pepsi-Coly Denisa Kotrlová. „V Česku sme zase kúpili značku stolovej vody Toma. Predaj oboch vôd má na slovenskom trhu rastúcu tendenciu,“ dopĺňa.

Radšej lacno a viac

Výrobca z Čačína si zakladá predovšetkým na vlastnej značke Čerínska minerálka. Tá sa objavila na trhu v roku 1997, po tom, čo bol pri prameni v okolí Banskej Bystrice na zelenej lúke postavený nový plniaci závod.

Produkcia závodu sa každoročne zvyšuje o 40 až 60 percent. Momentálne sa tu plní mesačne okolo 2,5 milióna poldruhalitrových fliaš, pričom prameň umožňuje naplniť za mesiac maximálne šesť miliónov fliaš.

P. Slašťan považuje za najvýhodnejší distribučný kanál nadnárodné obchodné reťazce: „Viacerí dodávatelia sa vyjadrujú kriticky na adresu hypermarketov. Nám však pomohli spropagovať našu vodu po celom Slovensku.“ Vedenie Čerínskej minerálky považuje za najlepšiu propagáciu zaraďovanie produkty do ponúk akciového tovaru Tesca a ďalších reťazcov.

Cena Čerínskej minerálky dosiahnutá cez reťazce vedeniu neprekáža. „Nižšia cena, za ktorú sa tu naša minerálka predáva, je kompenzovaná množstvom, ktoré sú veľké reťazce schopné odobrať,“ mieni P. Slašťan, ktorý navyše výhodnú cenu považuje za dôležitý faktor pri predaji minerálnych vôd: „Pre slovenských zákazníkov je cena stále rozhodujúca. Prídu do obchodu a kúpia minerálku, ktorá je práve v akcii.“ 

TOP 15 najčastejšie kupovaných minerálnych vôd v SR
(%, respondentov)

Pozn.: Cieľová skupina – všeobecná populácia 14 –79 rokov, 2201 respondentov
PRAMEŇ: Market&Media&Lifestyle – TGI, Median, 6. január – 4. máj 2003

Na čo najnižšiu cenu jednoznačne stavila spoločnosť Slovenský Hodváb, a.s., Senica, producent minerálnej vody Mitická. Spoločnosť je zároveň výrobcom plastových PET predliskov, z ktorých sa v plniacich prevádzkarňach pomocou stlačeného vzduchu vyfukujú hotové plastové fľaše. Slovenský Hodváb ich predáva svojim konkurentom, sám sebe ich môže dodávať prakticky za výrobnú cenu.

Ako uviedla manažérka pre predaj minerálnej vody Daniela Žáková, aj vďaka tejto výhode patrí Mitická medzi päť najlacnejších minerálok na slovenskom trhu. „Keď sme Mitickú pred troma rokmi uvádzali na trh, rozhodli sme sa, že ju presadíme najmä nízkou cenou,“ dodáva.

Táto stratégia sa Slovenskému Hodvábu osvedčila. Prevádzkareň v Trenčianskych Miticiach v letných mesiacoch využíva maximálnu kapacitu prameňa – okolo troch miliónov fliaš mesačne. Celé toto množstvo sa predá na slovenskom, čiastočne aj na českom trhu.

Cena nie je všetko

Tradičné značky, známe desiatky rokov, stavajú na vyššiu cenu. Najpredávanejšou minerálkou na Slovensku je Budiš, voda s priemerne vysokou cenu. Rebríčky najúspešnejších predajcov nie sú verejne dostupné, vypracúvajú sa len za úplatu. Prvenstvo Budiše ale TRENDU okrem jej výrobcu potvrdili niekoľkí konkurenti, ako aj R. Pekník.

Produktový manažér pre minerálne vody Budiš spoločnosti St. Nicolaus Trade, a. s., Bratislava Roman Čuhaj považuje cenu za dôležitý, nie však jediný faktor úspechu: „Dôležitá je aj chuť minerálky a imidž jej značky.“ Práve značka Budiš predstavuje jednu z mála slovenských vôd, podporovanú častými televíznymi kampaňami.

R. Pekník si myslí, že „cena určite bude v najbližších rokoch rozhodujúcim faktorom pri výbere minerálnej vody“. Vernosť značke sa podľa neho viac prejavuje v hoteloch či reštauráciách, menej v supermarketoch a hypermarketoch. Podľa chemického zloženia si vodu vyberá veľmi málo spotrebiteľov, dodáva zástupca profesijného zväzu.

J. Taraba: Korytnica majú svoju hodnotu, preto odmietame ísť cestou čo najnižších cien.Liečivá nevynáša

Napriek tomu sa nájdu producenti vôd, ktorí stavajú práve na chemické zloženie. Patrí medzi ne spoločnosť Minerál Therma, s.r.o., Ružomberok, výrobca vody Stop Stress. Na trhu sa ponúka od decembra minulého roku ako liečivá voda s priaznivými účinkami na srdcovú činnosť.

„Liečivé vody sa dnes nepredávajú najlepšie,“ hodnotí situáciu riaditeľ Minerál Thermy Miroslav Mayer. „Slovenskí zákazníci ich vnímajú ako nápoje pre pacientov s určitou diagnózou. Preto sa nájdu aj takí výrobcovia, ktorí liečivé vody ponúkajú ako neliečivé, len aby im išli lepšie na odbyt. Podľa mňa sa im takáto nepoctivosť nakoniec nevyplatí. My ponúkame to, čo proklamujeme,“ odkazuje zákazníkom.

Stop Stress sa proklamuje ako voda pomáhajúca predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, určená je pre široké spektrum spotrebiteľov. Súčasná produkcia Stop Stressu predstavuje okolo 150-tisíc 1,5-litrových fliaš mesačne. M. Mayer je presvedčený, že slovenskí zákazníci budú čoraz viac sledovať účinky nápojov na svoje zdravie, vďaka čomu bude rásť aj dopyt po tomto produkte.

S týmto názorom súhlasí aj riaditeľ spoločnosti Euro-Minerál, s.r.o.,Jaroslav Taraba, produkujúcej minerálnu vodu Korytnica: „V Európskej únii si spotrebitelia dávajú veľký pozor na to, čo pijú. Až Slovensko vstúpi do EÚ, naši spotrebitelia sa začnú správať podobne.“ M. Mayer i J. Taraba zhodne vyhlasujú, že ich minerálky majú svoju kvalitu a svoju hodnotu, preto odmietajú ísť cestou čo najnižších cien.

Riaditeľ Euro-Minerálu však priznáva, že s liečivou vodou sa veľké zisky dosahovať nedajú: „Náš predchodca, spoločnosť Korytnica, s.r.o., ponúkala iba železitú vodu určenú pre pacientov s nedostatkom železa. Bežní spotrebitelia takú dávku železa nepotrebujú, navyše mnohým prekáža chuť železitej vody. Fľaše s ňou stáli v obchodoch zaprášené vedľa vôd, ako je Cigeľka či Vincentka. Spoločnosť nakoniec skrachovala.“

Konfrontácia s Budišom

Euro-Minerál odkúpil v konkurze výrobné priestory bývalého producenta Korytnice. Aj dnes v nich plní tradičnú železitú vodu. Zároveň však vybudoval novú prevádzkareň, v ktorej sa voda z korytnického prameňa odželezuje.

Následne sa ponúka do obchodnej siete ako voda pre bežnú spotrebu, ktorá má zároveň priaznivé účinky na ľudské zdravie. „Naša železitá voda má svoj okruh priaznivcov, preto ju neprestávame plniť. Odželezenej vody však vyprodukujeme niekoľkonásobne viac,“ hovorí J. Taraba.

Napríklad v máji sa v Korytnici naplnilo vyše osemstotisíc 1,5-litrových fliaš odželezenej, ale iba štvrť milióna sedemdecových fliaš železitej vody.

Odželezená Korytnica sa prezentuje vysokým obsahom horčíka a vápnika, ako aj nízkym obsahom sodíka. To sú hlavné kritériá, ktoré použil časopis Test pri vlaňajšom porovnávacom teste štrnástich minerálnych vôd dostupných na slovenskom trhu.

Predaj minerálok a stolových vôd (mil. Sk)

PRAMEŇ: AC Nielsen

Časopis vydáva Asociácia spotrebiteľov Slovenska. Pri hodnotení minerálok sa zohľadňovali dávky sodíka, odporúčané Ústavom preventívnej a klinickej medicíny, ako aj dávky horčíka a vápnika, odporúčané americkou zdravotnou normou RDA.

Korytnica skončila ako víťaz testu. Najpredávanejšia slovenská minerálka sa umiestnila na dvanástom mieste.

Práve túto skutočnosť chcel Euro-Minerál využiť v televíznej reklame, ktorú Markíza odmietla odvysielať ako príliš konfrontačnú. Malo ísť o priame porovnávanie minerálok Korytnica a Budiš.

Spoločnosť sa obrátila na Radu pre vysielanie a retransmisiu, jej sťažnosť však bola zamietnutá. J. Taraba nevidí na dotyčnom spote nič zlého: „V reklame na Budiš sa dozviete, že ju neprestanete piť, ale nedozviete sa nič o jej nepriaznivom zložení. My by sme naň iba upozornili a zároveň poukázali na kvality našej vody.“

R. Čuhaj nepovažuje zvýšený obsah sodíka v Budiši za nepriaznivý: „Bežný spotrebiteľ by musel vypiť značné množstvá našej vody, aby to na neho malo nejaký vplyv. Takisto by musel vypiť neskutočne veľa akejkoľvek minerálky, aby sa uňho prejavili priaznivé účinky prijatého horčíka a vápnika.“

V USA len ako liek

Oslovení výrobcovia sa zhodli na tom, že pre slovenské minerálky je veľmi ťažké preraziť na zahraničných trhoch. „Na naše silne mineralizované vody nie sú spotrebitelia vo väčšine Európy zvyknutí,“ vysvetľuje P. Slašťan.

Nízka cena Čerínskej je kompenzovaná množstvom, ktoré obchodné reťazce odoberú. „Podľa našich noriem je minerálka voda s obsahom minerálov minimálne tisíc miligramov na liter. Vody s nižšou mineralizáciou sú stolové vody. Na Západe sa však už tieto považujú za minerálky. Ako minerálka sa predáva aj roztopená voda z ľadovcov,“ pripomína.

„Snažili sme sa umiestniť Budiš na americký trh,“ hovorí R. Čuhaj a pokračuje: „Od príslušných úradov sme sa však dozvedeli, že by sa voda s takýmto zložením mohla predávať iba ako homeopatikum v lekárňach.“

Euro-Minerálu sa nedávno podarilo získať objednávku na dodanie stotisíc fliaš Korytnice pre austrálsky trh. Zatiaľ však ide o jednorázovú záležitosť.

„Oslovila nás istá austrálska obchodná firma. Jeden z jej majiteľov pochádza zo Slovenska a hľadal tu nejakú vhodnú minerálku.

Pochodil po pätnástich výrobcoch a nakoniec si vybral nás,“ pochvaľuje si J. Taraba. Ak sa Korytnica v Austrálii osvedčí, „určite to nebude naša posledná dodávka na tento trh“, uzatvára zástupca výrobcu liečivej vody.

Vzostup stolových vôd

Nejasnosti v rozdieloch medzi stolovou a minerálnou vodou majú podľa D. Kotrlovej aj mnohí slovenskí spotrebitelia: „Keď Pepsi-Cola začala na Slovensku distribuovať stolovú vodu Toma, spôsobilo to pokles predaja Aquy Minerale, ktorá je ako minerálka, pochopiteľne, drahšia.“

Minerálnych vôd sa stále predáva na Slovensku podstatne viac ako stolových. Prieskum agentúry AC Nielsen však poukazuje na to, že predaj stolových vôd rastie rýchlejšie.

Kým čisté neochutené minerálky zaznamenali medziročný nárast predaja o 8,7 percenta, v prípade stolových vôd je to až 19,4 percenta. Tým sa náskok celkového korunového objemu predaných minerálok oproti stolovým vodám mierne znížil.

Podľa R. Čuhaja je dôvodom tohtoročné zvýšenie DPH pre potraviny z desať na štrnásť percent. To spôsobilo, že ľudia siahajú viac po lacnejších stolových vodách.

S týmto názorom nesúhlasí R. Pekník: „Cenové rozdiely medzi minerálnymi a stolovými vodami sú nepatrné. Myslím si, že Slováci skôr nabiehajú na svetový trend, keď sa pije veľa vody, väčšinou však čistej alebo stolovej. Príliš veľa minerálov v organizme totiž škodí. Ak človek vypije dva-tri litre vody denne, nemala by to byť samá minerálka,“ uzatvára.

Foto – Pavel Danko