Tieto údaje podľa P. Kováčika okrem niektorých firiem potvrdzuje aj Štatistický úrad SR, podľa ktorého celková stavebná produkcia v tuzemsku v medziročnom porovnaní klesá od apríla 2019.

„V priemere za osem mesiacov tohto roku v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 produkcia klesla o 3,1 percenta,“ uviedol s tým, že najväčšou mierou k tomu prispieva inžinierska výstavba. Tá za mesiace jún, júl, august oproti rovnakým mesiacom minulého roka zaznamenala prepady v rozpätí 10 až 20 percent.

Kým súkromná výstavba viac-menej kopíruje vývoj ekonomiky, nálady a optimizmus investorov, tak inžinierska výstavba je od hospodárskeho cyklu prakticky nezávislá, ako pripomenul šéf stavebných podnikateľov.

„Prepad v inžinierskom stavebníctve je spôsobený pretrvávajúcimi problémami, najmä nesystémovým a málo efektívnym prístupom štátu k plánovaniu a príprave výstavby,“ doplnil.

Z dôvodu blížiacich sa parlamentných volieb zväz očakáva, že negatívny trend v inžinierskej výstavbe bude pokračovať v budúcom roku.