Predbežné indície nasvedčujú tomu, že Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) dokázala vlani aspoň na čas odvrátiť hroziaci kolaps. Štátna firma, ktorá zamestnáva takmer päťtisíc ľudí naprieč regiónmi, prechádza ozdravným plánom, v rámci ktorého okrem hromadného prepúšťania reorganizovala aj svoj obchodný model.

Pomohlo jej však aj opätovné zahriatie ekonomiky, v dôsledku ktorého sa zvýšil dopyt po hutníckych výrobkoch. Práve tento sektor je pritom pre nákladné železnice kľúčový. Nadviazať na pozitívne správy však bude v tomto roku o čosi náročnejšie. Firme robia škrt cez rozpočet prudko zdražené vstupy.

Prekonané očakávania

Aj keď presná výška zisku štátneho nákladného dopravcu ešte nie je známa, už informácia, že sa z hlbokej straty prevyšujúcej 32 miliónov eur v roku 2020 dokázal opäť vyšplhať k čiernym číslam je mimoriadne pozitívna. Informáciu o očakávanom zisku potvrdil tlačovej agentúre SITA generálny riaditeľ ZSSK Cargo Roman Gono. Firma je ešte v procese zaúčtovania závierkových operácií a definitívny výsledok by mohla zverejniť v nadchádzajúcich týždňoch.

„Tržby z prepravy, ktoré tiež budú podliehať závierkovým operáciám, by vzhľadom na medziročný rast výkonov o takmer dvadsať percent mali narásť o viac ako 25 miliónov eur oproti roku 2020. Tržby spolu s prínosmi ozdravného plánu mali hlavný efekt na výrazné zlepšenie hospodárenia v roku 2021,“ priblížil R. Gono.

Na snímke úzkorozchodné vozne ZSSK Cargo stoja zaradené do súprav na železničnej stanici Čierna nad Tisou.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Roman Gono
Neprehliadnite

Cargo sa rúti do havárie. Ozdraviť ho môže len systémová zmena

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa