Štát si plánuje do konca tohto roka požičať prostredníctvom dlhopisov 500 miliónov eur. Pre agentúru Bloomberg to povedal riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek.

Podľa analytika TREND Analyses Michal Lehuta chce agentúra takýmto spôsobom zaplátať dieru v rozpočte. „Zvýšené množstvo emitovaných štátnych dlhopisov súvisí s potrebou prefinancovania výrazného nárastu schodkov verejných financií v tomto a budúcom roku,“ povedal analytik.

Slovenská vláda očakáva, že tento rok sa deficit vyšplhá na 6,3 percenta HDP a v budúcom roku na 5,5 percenta.  V máji si pritom agentúra od investorov požičala až dve miliardy eur na vykrytie schodku v tohtoročnom rozpočte.

Počas dnešnej aukcie osemročných štátnych bondov presiahol dopyt investorov po cenných papieroch miliardu eur. Tento záujem šéfa ARDALu prekvapil. Nakoniec predala inštitúcia dlhopisy za vyše 177 miliónov eur.

D. Bytčánek zároveň podľa Bloomberg vyhlásil, že krajina už pokryla potrebu refinancovania na rok 2009 a použije budúce príjmy z aukcií štátnych dlhopisov na predzásobenie pred potrebou refinancovať 2 miliardy eur v januári a februári budúceho roka.

Pri najbližšej aukcii plánuje agentúra znížiť výnosy z dlhopisov. „Budeme pokračovať v aukciách, ale cena bude relevantným kritériom,“ povedal šéf ARDALu. Výnosy z dlhopisov, ktoré sa predávali na dnešnej aukcii, dosiahli v priemere 4,194 percenta. Koncom júna dosahovali ešte 5,189 percenta.

Analytik Volksbank Vladimír Vaňo upozornil, ze informaciou o tom, že do konca roka chce emitovať už len 500 miliónov Eur nových dlhopisov, sa ARDAL môže usilovať rozprúdiť aktívnejšiu konkurenciu medzi investormi a tak prispieť k ďalšiemu poklesu výnosov do splatnosti, teda aj k zlacneniu štátnych pôžičiek.

V novembri plánuje agentúra zorganizovať ďalšiu aukciu štátnych dlhopisov za účelom zaplátania schodku verejných financií.

Foto na titulke - Flickr.com