„V sieti predajní potravín Delia sme ako finančný investor etablovaní od jej založenia. Teraz preberáme už aj 67 percent jej akcií,“ hovorí partner menšej slovenskej investičnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič s tým, že jeho skupina, na čele ktorej stojí Pavol Krúpa, má s Deliou aj nové expanzné plány.

Von z Bratislavy – i do Prahy

K dnešnej štvrť stovke predajní Delie, ktoré sú v Bratislave a okolí, chce Arca v regióne celého západného Slovenska pridať ďalších takmer 50 predajní. „Deliu rozšírime až po Nitru či Prievidzu,“ hovorí R. Velič a dodáva, že postupom času chce jeho skupina Deliu rozšíriť aj na stredné a východné Slovensko. Tam chce svoj maloobchodný brand dostať cez franchising a nie cez otváranie vlastných predajní.

K slovenskému rozširovaniu Delie skupina pristupuje potom, čo sieť stihla dosiahnuť zaujímavejšie výsledky aj v Bratislave. Už dnes totiž Delia svojimi mesačnými tržbami prekračuje milión eur a začína byť aj v prvých ziskoch.

Aby bola širšia expanzia naozaj možná, Arca chce pre Deliu postaviť aj vlastný logistický sklad. Tým zatiaľ nedisponovala. Uvažuje aj o vlastnom online shope.

Navyše, predajne Delie plánuje Arca posunúť i za hranice Slovenska. Cez franchising chce Deliu dostať aj do metropoly Česka. „V Prahe by sa mohlo otvoriť 15 až 20 predajní Delia. Už o tom hovoríme s pražskou komunitou vietnamských obchodníkov,“ hovorí R. Velič.

Kaviarne i pumpy

Arca je však v nových plánoch s Deliou ešte vzletnejšia. Na Slovensku s týmto brandom uvažuje aj o rozbehu novej siete kaviarní a dokonca aj siete čerpacích staníc. „Uvidíme, či pôjdeme s Deliou aj týmito úplne novými smermi,“ prezrádza R. Velič. V oblasti retailu je pritom jeho skupina aktívna už aj dnes - napríklad v oblasti porovnávania cien.

Okrem toho vlastní Arca v Česku dvoch producentov minerálok Ondrášovka a Karlovarská Korunní, ktoré dohromady vo svojej brandži ovládajú až pätinu českého trhu. A to v segmente nealko nápojov myslí Arca aj na ďalšie akvizície. „Možno k minerálkam prikúpime aj nejaké malé pivovary či výrobcov čerstvých štiav,“ pokračoval pre TREND R. Velič.

Kedysi mala Arca potravinárskych výrob viac. Ovládala českého výrobcu káv i pečiva Marila Balírny a tiež české škrobárne Natura. Tie však po nástupe finančnej krízy predala.

Viac o súčasných biznis plánoch skupiny Arca Capital i o tom, ako sa vyrovnáva s niektorými svojimi neúspešnejšími obchodmi z minulosti, si môžete prečítať v širšom rozhovore s jej spoluvlastníkom Rastislavom Veličom v najnovšom vydaní TRENDU číslo 22/2017.

Spoza predajní Delia sa odhalili skutoční vlastníci. Aj s plánmi na expanziu

TREND 22/2017