Používatelia firmu Apple dlhšiu dobu podozrievali, že spomaľovaním starších telefónov tlačí spotrebiteľov k nákupu nového prístroja.

Apple minulý mesiac potvrdil, že výkon starších telefónov iPhone v niektorých prípadoch obmedzuje. Tvrdí však, že dôvodom je zníženie spotreby energie kvôli zhoršujúcemu sa stavu batérie.

Podľa Apple nemusia byť staršie batérie schopné dodávať telefónu pri plnom výkone procesora požadovaný elektrický prúd, čo môže spôsobiť nechcené vypnutie prístroja. Operačný systém iOS preto pri problémoch s batériou znižuje energetické nároky, čo môže viesť k spomaleniu procesora.

Nová aktualizácia bude užívateľa lepšie informovať o tom, kedy ich iPhone automaticky znižuje výkon. „Ak to tak nechcete, budete môcť spomalenie vypnúť,“ uviedol T. Cook. Dodal však, že firma takýto postup neodporúča.

Spoločnosť Apple sa kvôli spomaľovaniu telefónov stala terčom hromadných žalôb v Spojených štátoch i ďalších krajinách. Firma sa koncom decembra za svoj postup ospravedlnila, poprela však úmyselné skrátenie životnosti výrobkov.