Na zlých výsledkoch hospodárenia firmy sa dlhodobo podpisoval nástup online predajov zájazdov a leteniek a v poslednom čase aj nových platforiem, akými sú napríklad Airbnb.

Na tom, že sa nepodarilo firmu pred bankrotom zachrániť, majú svoj podiel aj fondy, ktoré na krach cestovnej kancelárie špekulovali a chystali sa pokusy o jej záchranu blokovať, uviedol hlavný ekonóm Czech fund Lukáš Kovanda.

Blokovanie záchrany

Fondy, ktoré na bankrot Thomasa Cooka špekulovali, majú podľa neho dôvod na oslavu. „Robili tak prostredníctvom investícií do takzvaných swapov úverového zlyhania,“ dodal. Fondy ako mníchovský XAIA Investment alebo londýnsky Sona Asset Management si podľa analytika rozdelia v prepočte okolo 230 miliónov eur. Aj hedžové fondy TT International a Whitebox Advisors úspešne stavili proti cene akcií spoločnosti.

Swapy úverového zlyhania sú druhom derivátového kontraktu, ktorý dosiahne výnos, pokiaľ firma skončí v insolvencii.

Čínska firma Fosun Tourism Group, dcéra šanghajskej matky Fosun International, ktorá vlastní v Thomasovi Cookovi takmer pätinu akcií, navrhovala sanáciu cestovnej kancelárie prevodom jej dlhu na akcie. Fondy, držiace swapy úverového zlyhania, by tak prišli o peniaze. „Preto mali v pláne úsilie Číňanov o záchranu cestovky blokovať. Aj to prispelo k bankrotu Thomasa Cooka,“ dodal L. Kovanda.

Špekulácie a chamtiví manažéri. Prečo krachujú aj veľké a bohaté cestovky

Zdroj: Getty Images

Bohaté odmeny pre vedenie

Celkové náklady na krach cestovky stále posudzujú špecialisti na reštrukturalizáciu zo spoločnosti AlixPartners. Investori sa však už stavajú do radu, aby si vybrali najlepšie časti jej európskych prevádzok po zlyhaní rozhovorov o novom záchrannom balíku na poslednú chvíľu.

Britská vláda odhaduje, že náklady na návrat klientov skrachovanej cestovky by sa mohli dostať až na 100 miliónov libier (113,19 milióna eur), no podľa ľudí z okolia CK môžu byť oveľa vyššie.

Britská vláda tiež oznámila, že si posvieti na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa