Akvizícia, vďaka ktorej získa Sony katalóg s viac ako dvoma miliónmi skladieb od umelcov ako Kanye West, Sam Smith či Sia, je najväčším krokom nového generálneho riaditeľa Keničira Jošidu. Zároveň je v súlade s jeho stratégiou. K. Jošida sa totiž snaží dosiahnuť stabilnejší tok príjmov.

Sony sa cez túto dohodu snaží využiť rýchly rast streamingových hudobných služieb, ako je Spotify a Apple Music, ktoré viedli k oživeniu hudobného priemyslu.

„Investícia do obsahu duševného vlastníctva je kľúčovým odrazovým mostíkom pre náš dlhodobý rast,“ povedal na tlačovej konferencii. EMI v súčasnosti ovláda 15 percent hudobného vydavateľského priemyslu, ktorý spolu s divíziou Sony ATV urobí z japonského gigantu v oblasti zábavy a elektroniky lídra v tomto odvetví s 26-percentným podielom na trhu.

Podľa dohody spoločnosť Sony, ktorá už prevádzkuje vydavateľstvo EMI Music Publishing, zvýši svoje vlastníctvo na približne 90 percent zo súčasných 30 percent tým, že kúpi holdingovú spoločnosť Mubadala Investment Company.

Rast digitálneho streamingu zvyšuje tiež príjmy z autorských skladieb, pričom Sony ako správcu autorských práv, podporený priamymi dohodami so Spotify, Apple Music, Google Play, SoundCloud a YouTube, na tom získa, zhodujú sa analytici.

K. Jošida prevzal vedenie v apríli a vyhlásil, že jeho cieľom je stabilný tok peňazí a minimalizácia nestabilných cyklov predaja herných konzol a iných elektronických zariadení.