Firma Sony uviedla, že do marca budúceho roka obnoví výrobu vinylov vo svojej továrni pri Tokiu. Spoločnosť ukončila ich výrobu v roku 1989, kedy sa po nástupe CD diskov, ktoré vyvinula práve Sony, a prepadu predaja platní zdalo, že tento formát je odsúdený na zánik.

Väčšina výrobcov platní skončila a zostalo len niekoľko špecializovaných firiem. Najväčšou z nich je česká GZ Media so sídlom a továrňou v Loděniciach v okrese Beroun.

Sony Music sa po 30 rokoch vráti k výrobe vinylových platní

Výroba vinylových platní v českých Loděniciach Zdroj: SITA / AP

V tomto roku by svetové tržby z predaja vinylových platní mali prekročiť hranicu jednej miliardy amerických dolárov (875,5 milióna eur). Mnohí spotrebitelia preferujú platne pred inými nosičmi pre kvalitu zvuku a vinyly si začali získavať opäť popularitu aj vďaka masovému rozmachu sťahovania hudby po nástupe internetu a prudkému nárastu streamovania v posledných rokoch.

Gramoplatne žiadajú nielen starší spotrebitelia, ale aj mladšie generácie, ktoré nahrávky na vinyle objavili v kluboch a na hudobných festivaloch.

Pre nahrávacie firmy je návrat k vinylu atraktívny preto, lebo platne sa predávajú fyzicky a dosť vynášajú. Napríklad vlani v Británii boli tržby z ich predaja vyššie než tamojšie tržby streamovacích služieb, hoci v prepočte na množstvo hudby je gramoplatňa pre zákazníka mnohonásobne drahšia.