Vlani na jar dokončili v bezprostredne susediacej obci Mlynica novú sladovňu. V súčasnosti chcú dokonca zväčšovať jej kapacitu. Pravdou je, že v sladovníctve sa obe rodiny poriadne rozbehli až po získaní robustných eurofondových podpôr. Líder rodiny Lazárovcov Ladislav (na titulnej snímke v strede) pritom patrí medzi vplyvných politikov košického Smeru, keď bol za túto stranu jedno volebné obdobie aj v parlamente.

Zdvojnásobená kapacita

Nový investičný projekt ich firmy Tatranská sladovňa, ktorá prevádzkuje novú výrobu sladu, konkretizuje, že jej produkčne kapacity sa už krátko po vlaňajšom rozbehu majú dostať na dvojnásobok. V súčasnosti dokáže sladovňa vyprodukovať osemtisíc ton sladu, po dostavaní nových prevádzok sa jej kapacita zvýši na 16-tisíc ton.

Vďaka novým prevádzkam spestrí firma produkciu sladov. Podľa projektu, ktorý posudzujú domáce povoľovacie úrady, chce začať vyrábať aj bavorský, pšeničný, svetlý a diastatický slad s vyšším obsahom bielkovín.

Smerácky manažér z kauzy kompa si postavil sladovňu. Aj z množstva eurofondov

Pivovary Topvar Zdroj: Maňo Štrauch

S poriadnou eurofondovou výstužou

Koľko stála obe rodiny výstavba prvej sladovne i to, koľko bude stáť nadväzujúca výstavba sladovne, projekt neinformuje. Ani majitelia Tatranskej sladovne reportérovi TRENDU nezdvíhali telefóny.

Ešte koncom minulej dekády pri zatváraní pivovaru druhý líder skupiny Norbert Cehelský informoval, že by raz chceli postaviť novú sladovňu na 15-tisíc ton sladu ročne za zhruba trinásť miliónov eur.

Štátny centrálny register verejných zmlúv však ukazuje, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa