V maloobchodnom predaji spotrebnej elektroniky dominujú na Slovensku reťazce Nay, Datart a Planeo Elektro. V ich tieni fungujú menšie firmy a týždeň pred koncom marca vystužila konkurenciu štvorka českého trhu – na slovenský trh totiž vstúpila spoločnosť Smarty CZ.

Táto spoločnosť stojí za skupinou Smarty Brands, ktorá v Česku prevádzkuje okrem predajní Smarty.cz aj sieť herných obchodov JRC a sieť iWant, ktorá sa zameriava na reselling produktov značky Apple. Čo do počtu predajní je iWant jednotkou na českom trhu s Apple produktami.

Slovensko však nie je pre Smarty celkom neprebádaným územím. Od roku 2021 vlastní česká spoločnosť slovenskú sieť gamingových obchodov Brloh.sk, ktorá bola súčasťou siete JRC. Všetky predajne Brloh.sk sa budú postupne integrovať do nových obchodov pod značkou Smarty.sk a začalo to otvorením prvej predajne v bratislavskom Avione.

Práve prevzatie gamingovej siete Brloh prostredníctvom akvizície spoločnosti JRC viedlo podľa šéfa marketingu Smarty Brands Jana Linharta k tomu, že v Česku overený koncept sa skupina rozhodla rozbehnúť aj na Slovensku.

Česká štvorka

Smarty prichádza z prostredia, kde za posledné roky zaznamenalo významný rast. Spoločnosť vznikla v roku 2012 v Prahe ako e-shop a postupne sa rozrastala. O dva roky pribudol prvý kamenný obchod, od roku 2018 firma prevádzkuje autorizovaný servis značky Apple. V tomto období sa rast zintenzívnil a v roku 2021 sa spoločnosť kúpou siete JRC rozrástla o viac ako 100 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa