Vytvorili aplikáciu pre diagnostiku srdcovocievnych chorôb. Za sebou majú niekoľko úspechov a teraz sa pozerajú aj do ďalších oblastí medicíny. Reč je o bratoch Hermanovcoch. Robert a Martin totiž založili startup Powerful Medical, ktorý na Slovensku spúšťa klinické skúšky. Záujem o nich je aj v Spojených arabských emirátoch a ich aplikácia PMcardio sa pravdepodobne stane prvou digitálnou zdravotníckou pomôckou na Slovensku, ktorá bude preplácaná poisťovňami.

Nie všetko je však ružové. Obaja majú veľký prehľad o zdravotníctve na celom svete a dokážu zhodnotiť aj to slovenské. „Povedal by som, že v porovnaní s inými krajinami sme s digitalizáciou zaspali,“ hovorí R. Herman. V rozhovore pre TREND tiež prezradil, kde všade sa aplikácia využíva, aké ďalšie problémy trápia slovenské zdravotníctvo, či aké majú plány na tento rok.

V rozhovore sa tiež dozviete
  • Kde všade aplikáciu využívajú
  • Ako aplikácia zabodovala v Dubaji
  • V čom Slovensko zaspalo dobu
  • Prečo ešte nemôžu expandovať do USA

V čom spočíva funkcionalita aplikácie PMcardio?

Aplikácia je v podstate diagnostický nástroj. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorá pomáha všetkým zdravotníkom, vyhodnocovať EKG záznamy ako skúsený kardiológ. EKG záznam je jeden z najčastejších kardiologických diagnostických testov. Je to také bežné, ako napríklad meranie krvného tlaku a patrí medzi vitálne parametre. EKG prístrojom disponuje približne osem z desiatich lekárov v EÚ a v deviatich z desiatich záchranárskych výjazdov sa robí EKG záznam tiež.

Venujeme sa hlavne vývoju algoritmov, ktoré aplikáciu poháňajú. V praxi spraví lekár EKG, z prístroja mu vyjde záznam, alebo sa mu zobrazí na počítači. Pomocou aplikácie prostredníctvom kamery vie záznam zdigitalizovať. Funguje to s akoukoľvek kamerou či smartfónom. Dokonca sme to skúšali aj s veľmi starými smartfónmi. Za menej ako päť sekúnd dokáže potom aplikácia vyhodnotiť vyše 45 kardiologických diagnóz, vrátane arytmií, infarktov či srdcových blokov.

Aká je v súčasnosti presnosť aplikácie?

Presnosť sme validovali na rozsiahlej vzorke. Historicky neexistuje štúdia, ktorá by mala väčší počet testovacích EKG záznamov. Porovnávali sme presnosť voči všeobecným lekárom či kardiológom a podarilo sa nám demonštrovať, že aplikácia je v mnohých prípadoch presnejšia ako kardiológ a teda signifikantne presnejšia ako všeobecný lekár vo vyhodnocovaní diagnóz z EKG záznamov. Aplikácia funguje na základe umelej inteligencie, čo znamená, že čím viac záznamov je vyhodnotených, tým je aplikácia presnejšia.

Skúsený kardiológ sa za celú svoju prax stretne s okolo 70- až 100-tisíc kardiologickými pacientami a teda vidí približne 100- až 150-tisíc EKG záznamov. Naša umelá inteligencia je už teraz v takom bode, že videla vyše 50 miliónov predošlých pacientov. Na EKG záznam sa preto pozerá, ako by išlo o špičkový tím kardiológov.

Kde všade je možné umelú inteligenciu v rámci zdravotníctva využiť a aký je jej potenciál?

Umelú inteligenciu je možné využiť najmä na digitalizáciu zdravotníctva. K tomu v podstate prispievame aj my. Ďalej je to určite veľká dátová analýza, ktorá sa vie pozerať na obrovské množstvo parametrov, ktoré ľudský mozog nemá kapacitu procesovať a už vôbec nie procesovať v reálnom čase. Toto sú dve hlavné využitia, no je ich oveľa viac.

My tiež nerobíme len na EKG záznamoch. Pracujeme v podstate so všetkými dátami, ktoré sú dostupné v zdravotnej karte pacienta. Ide napríklad o krvné testy, CT či MRI. Teraz sa sústreďujeme hlavne na kardio, no tým, že máme za sebou partnerské nemocnice, ktoré nám poskytujú pacientské dáta, vieme pracovať s rôznymi typmi dát.

V našom prípade by možno išlo o koreláciu genetických dát. Nájsť rovnakých pacientov, ktorí majú nejaký špeciálny priebeh. Vieme, že nie každý pacient je rovnaký a vieme, že informácia, prečo niektorí pacienti dostanú infarkt skôr, je zakrytá práve v genetických dátach. Potom by sme vedeli takýchto pacientov identifikovať oveľa skôr a párovať to v podstate na tie dáta, ktoré už máme k dispozícii teraz.

Chcú ju aj v Dubaji

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa