Na Záhorí by mohol vzniknúť prvý väčší slovenský veterný park. Nová elektráreň by mala byť o poznanie výkonnejšia ako turbíny pri obci Cerová, ktoré sú ako jediné svojho druhu na Slovensku v prevádzke už sedemnásť rokov. Turbíny by mali vyrásť medzi Skalicou a Senicou. Investor, ktorý dvojicu zámerov predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie, patrí k priekopníkom tunajšej elektromobility.

81060820
Neprehliadnite

Európa ešte vietor neskrotila. Výkon turbín sa môže za pár rokov zvýšiť o polovicu

Novovzniknutá spoločnosť WSB Invest z portfólia podnikateľa Petra Badíka má ambíciu prevádzkovať veterné elektrárne v rámci voľného trhu s elektrinou. „Skoro všetky krajiny EÚ profitujú z výstavby veterných elektrárni bez štátnych dotácií a z lacnej energie, ktorú generujú. Paradoxne, Slovensko, ako krajina s vyššou úrovňou cien elektriny ako komodity, doteraz dvere veterným elektrárňam neotvorila,“ priblížil pre TREND projektový manažér spoločnosti WSB Invest Ján Lacko.

Od elektroáut k energetike

Prvý z dvojice susediacich veterných parkov by mal byť umiestnený na poľnohospodárskych pozemkoch pri obciach Radošovce a Popudinské Močidľany v okrese Skalica. Druhý je situovaný na podobných pozemkoch v katastri obce Rohov. Kým tie prvé sú dnes v správe Slovenského pozemkového fondu, druhé patria súkromníkom, alebo obci. „V rámci prípravy a plánovania veterného parku budú uzavreté dohody o kompenzáciách a benefitoch s dotknutými samosprávami, s ktorými má navrhovateľ rozvinutú veľmi dobrú spoluprácu,“ avizuje v zámere investor.

Podmienkou realizácie projektu je podľa investora úprava primárnej a sekundárnej regulácie v duchu Zimného energetického balíčka Európskej komisie. Menovite výrazné skrátenie procesu povoľovania pre obnoviteľné zdroje energií (OZE), umožnenie ich pripájania a zreálnenie poplatkov za pripájanie do elektrizačnej sústavy, či možnosť dlhodobého prenájmu pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu pre OZE.

Podnikateľ Peter Badík patrí k priekopníkom elektromobility na Slovensku.
Zdroj: Peter Brenkus
Podnikateľ Peter Badík patrí k priekopníkom elektromobility na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa