Ako ďalej vo vyhlásení uviedla Sberbank Slovensko, obe strany sa dohodli zachovať dôvernosť ohľadom kúpnej ceny. „Rozhodnutie o predaji Sberbank Slovensko je v súlade so strategickým prehodnotením trhov, na ktorých Sberbank Europe pôsobí,“ uviedla banka.

Spoločnosť Binder Groesswang pôsobila ako právny poradca Sberbank Europe AG. Sberbank Slovensko má 665 zamestnancov. Jej celková bilancia predstavovala ku koncu septembra 1,86 mld. eur.

Podľa medializovaných informácií sa o banku okrem Penty uchádzala ďalšia finančná skupina J&T a belgická banko-poistná skupina KBC. Tá na Slovensku vlastní skupinu ČSOB.

Sberbank Slovensko je vnučkou ruskej bankovej jednotky Sberbank Russia. Skupina sa v Európe podľa medializovaných informácií rozhodla pre predaj slovenskej a maďarskej dcéry. Druhú chcela predať kvôli nepredvídaným nákladom, ktoré sa s bankovníctvom v susednom Maďarsku spájajú.

Prvú hlavne preto, lebo spomedzi aktív na tomto kontinente mala šancu získať najviac peňazí práve za slovenskú časť. Pôvodne mali Rusi na tunajšom kontinte veľké rastové ambície. Tie prekazil rusko-ukrajinský konflikt, uvalenie obchodno-finančných sankcií na ruské najväčšie štátom ovládané podniky ako aj negatívne naladená európska verejnosť.

Sberbank Slovensko bola do Obchodného registra SR zapísaná koncom augusta 1991. Do konca októbra 2007 pôsobila na trhu ešte ako Ľudová banka, potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International.

15. februára 2012 sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank. Obchodné meno a značku banka na Slovensku zmenila 15. februára 2013.

Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode a v realitnom developmente. Je aktívna aj na slovenskom bankovom trhu.

Od roku 2007 je jediným akcionárom Privatbanky orientovanej na poskytovanie služieb privátneho bankovníctva a v roku 2011 sa stala väčšinovým vlastníkom Prima banky, vtedy ešte Dexia banky, ktorá sa zameriava najmä na retailových klientov a financovanie miest a obcí.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.