Ďalším v rade je švédsky výrobca hygienických produktov Essity, pôvodne známy ako SCA Hygiene Products. Do roku 2020 plánuje uzavrieť menší z dvojice závodov v Hlohovci na výrobu obrúskov, kde pracuje sedemdesiat zamestnancov.

Optimalizácia obrúskov

„V nasledujúcich troch rokoch plánujeme postupné presunutie výrobnej kapacity z Hlohovca do Talianska a zastavenie výroby v roku 2020,“ hovorí Andreas Greiner zo spoločnosti Essity.

„Ako zodpovedný zamestnávateľ sa bude spoločnosť Essity počas prechodného obdobia snažiť nájsť čo možno najlepšie riešenie pre svojich zamestnancov v Hlohovci.“

Dôvodom tohto kroku je rozhodnutie švédskej spoločnosti optimalizovať výrobu obrúskov v Európe. Essity plánuje postupne presunúť výrobnú kapacitu z Hlohovca do nového závodu v Altopascio v Taliansku.

Minulý rok dostali štátnu investíciu

Spoločnosť však zo Slovenska neodchádza úplne. Prevádzkovať bude svoj závod v Gemerskej Hôrke, v ktorom už 25 rokov vyrába hygienické vložky pre ženy i starších a chorých ľudí. Ako najväčší zamestnávateľ v regióne zamestnáva sedemsto pracovníkov.

Súčasťou závodu je technologické centrum, ktoré má v portfóliu vývoj špeciálnych produtkov a patentovaných riešení, ako aj centrum podnikových služieb pre región východnej Európy.

Paradoxom je, že Essity Slovakia v minulom roku ohlásil investíciu za 20 miliónov eur na rozšírenie závodu v Gemerskej Hôrke, na čo mu štát prispel daňovými úľavami v objeme štyri milióny eur. Firma tu vybuduje novú výrobnú halu, nakúpi nové stroje a vytvorí 70 nových pracovných miest.

Významný hráč

Spoločnosť Essity vznikla vlani vyčlenením výroby hygienických a zdravotníckych produktov zo švédskej skupiny SCA Group do samostatnej spoločnosti. Na Slovensku je druhým najväčším papierenským závodom s tržbami presahujúcimi dvesto miliónov eur. Jednotkou v segmente je ružomberské MondiSCP.

Essity obchoduje približne v 150 krajinách a pod jej krídla patria značky ako TENA, Tork, Jobst, Leukoplast, Libero, Libresse, Lotus, Nosotras, Saba, Tempo, Vinda a Zewa. Spoločnosť má približne 48-tisíc zamestnancov a čistý predaj v minulom roku dosiahol objem 11,3 miliardy eur.