Slovensko bude mať v nasledujúcich rokoch z európskych zdrojov k dispozícii dohromady viac ako 40 miliárd eur. Štatistiky však hovoria jasne – takéto prostriedky nevieme dostatočne rozumne využívať.

Doteraz sme nevyčerpali v eurofondoch 8 miliárd eur. Zároveň budeme môcť čerpať pôžičky v objeme 6,8 miliardy eur s veľmi nízkou úrokovou sadzbou, ktoré sa budú splácať až o 7 rokov. Zo sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 dostaneme ďalších 18,6 miliardy eur. Vyčerpanie týchto zdrojov však možno nebude pre štát úplne efektívne.

Balík obnovy na zelenú ekonomiku?

Na európskom samite, na ktorom sa pred pár dňami zúčastnil aj premiér Igor Matovič,schválili fond obnovy, z ktorého má Slovensko dostať 7,5 miliardy eur na roky 2021 až 2022. Daný balík by sa mal použiť na investície do budúcnosti – zamerané na výskum a vývoj, udržateľný rast a zelenú ekonomiku, digitalizáciu s cieľom posilniť trhy práce a podporiť hospodársky rast, ako aj zlepšiť kvalitu života. 

V praxi sa vynárajú viaceré otázniky, napríklad či pod rúškom pomoci koronavírusu nejde o pretváranie hospodárstva na zelenú ekonomiku, ktorej projekty v tomto smere výrazne podporuje. Zo spomínaného fondu obnovy totiž nepôjde priamo na boj s vírusom pred rokom 2021 ani euro.

Zadlžení do polovice storočia a ďalej

Európske peniaze tiež nebudú zadarmo, ale krajiny EÚ sa spoločne rekordne zadlžia. Rozdelia si  približne 750 miliárd eur na zmiernenie ekonomických dopadov koronavírusu. Komisia chce plán obnovy financovať z peňazí, ktoré si pod menom celej EÚ výhodne požičia na finančných trhoch.

Spolufinancovanie zo strany nášho štátu by pritom malo zostať na úrovni 15 percent. Premiér Igor Matovič to prezentoval ako „geniálnu správu“ pre Slovensko, z ktorej sa treba len tešiť.

Tieto úvery môžeme začať splácať o sedem rokov a na ich uhradenie budeme mať čas do roku 2058. Na príprave reforiem má už podľa slov premiéra pracovať rezort financií. Šéf rezortu Eduard Heger v médiách avizoval, že miliardy z fondov môžu Slovensko dostať na „trajektóriu európskeho tigra“.  

Čas, dokedy musí Slovensko predložiť Európskej komisii reformný plán i schému jeho čerpania, má do 15. októbra.

Reálna pomoc či enormná neefektívnosť?

Napriek všeobecnému nadšeniu z balíka financií od EÚ sa v praxi vynárajú aj pochybnosti o tom, do akej miery môže Únia balíkom obnovy pomôcť európskym ekonomikám. Ako pre TREND konštatuje Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), považuje ho za riskantný, zbytočne veľký projekt, pričom jeho dlhodobé dopady v praxi sú nejasné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa