Vláda bola pritom podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Vojtecha Ferencza pripravená poskytnúť nemeckému výrobcovi prémiových vozidiel maximálnu výšku štátnej pomoci v objeme 166 miliónov eur. Stále to však nestačilo na ponuku Maďarska, ktoré išlo rovnako na maximum.

Kým na východe Slovenska by BMW mohlo dostať štátnu pomoc maximálne do výšky 35 percent z preinvestovanej sumy, v Debrecíne je to až 50 percent. Pri investícii nad päťdesiat miliónov eur síce dochádza ku kráteniu štátnej pomoci podľa vzorca Európskej komisie. Vzhľadom na vyšší limit však malo Maďarsko stále navrch.

Štrnásť lokalít

BMW oznámilo koncom júla, že si vybralo Debrecín na východe Maďarska za miesto pre svoj nový závod v hodnote jednej miliardy eur. Vyrábať v ňom bude 150-tisíc vozidiel so spaľovacím, hybridným a elektromotorom. S výstavbou by sa malo začať približne o rok.

BMW si podľa V. Ferencza vyberalo zo štrnástich lokalít a Haniska spolu s Debrecínom skončila vo finále. Celý proces rokovania s automobilkou trval viac ako rok a počas neho jej zástupcovia navštívili Slovensko viac ako tridsaťkrát.

Len minulý týždeň pritom Európska komisia odobrila Slovensku poskytnutie investičnej pomoci automobilke Jaguar Land Rover vo výške 125 miliónov eur na výstavbu nového závodu pri Nitre v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur. Aj keď je v tejto lokalite maximum štátnej pomoci 25 percent, kvôli kráteniu bolo reálne na úrovni deviatich percent. 

Číňania išli po peniazoch

Záujem BMW je navyše podľa V. Ferencza v kontraste s konaním čínskeho výrobcu pneumatík LingLong, o ktorom sa tiež hovorilo ako o potenciálnom investorovi na východe. S ním sa stretli predstavitelia rezortu hospodárstva a agentúry SARIO len raz.

Kľúčové pre firmu boli nízke náklady na pracovnú silu a vysoká štátna pomoc. Aj preto sa nakoniec mali rozhodnúť pre Srbsko, ktoré nie je členom EÚ a pri výške investičných stimulov nie je limitované pravidlami Únie. Navyše LingLong nemal podľa štátneho tajomníka nikdy záujem o strategický park Haniska, ale obzeral sa skôr po pozemkoch v priemyselnom parku Veľká Ida.

Slovensko ponúkalo BMW 166 miliónov eur. Maďari nás aj tak preplatili

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz Zdroj: TASR

Hlásia záujem o park 

O pozemky v strategickom priemyselnom parku Haniska pri Košiciach sa teraz zaujímajú noví investori. Vrátane dodávateľov v automobilovom priemysle. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa