Na Slovensku vzniká od 1. januára 2022 možnosť zálohovať PET fľaše a plechovky. Vratné nápojové obaly s objemom do troch litrov budú o 15 centov drahšie. Za každý vrátený, nepoškodený a nedeformovaný obal s čitateľným EAN kódom, bude zákazníkovi záloha vrátená. Odberových miest bude niekoľko, nachádzať by sa mali prevažne v obchodoch s potravinami či zmiešaným tovarom, podobne ako je to v prípade zálohovania niektorých druhov sklenených fliaš.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR upozorňuje, že prázdne fľaše a plechovky netreba hromadiť už teraz. Záloha bude vrátená počnúc novým rokom len tým, ktorí si zakúpia nápoje s označením „Z“ a krátkym textom Zálohované. Tie sa dostanú do predaja až po novom roku.

otvorenie ekodvora  v Spišskej Novej Vsi
Neprehliadnite

Najvýznamnejší recyklátor plastov Green Group investuje na Slovensku 12 miliónov

Ešte začiatkom roku 2019, kedy bol návrh zákona o vratných obaloch z plastu a kovu predložený na pripomienkovanie, uviedlo MŽP, že pripomienky kritikov výrobcov a odpadárov nevzali do úvahy. Údajne nepredložili negatívne finančné analýzy ani konštruktívne návrhy.

Kritika za nezverejnené náklady

MŽP SR do dnešného dňa nezverejnilo celkovú cenovú kalkuláciu spojenú s nákladmi na odberové miesta. Tie sa podľa aktuálnych informácií líšia v závislosti od veľkosti prevádzky a spôsobu odberu.

Úvodné investície do odberných automatov alebo ručných skenerov pri manuálnom odbere znáša obchodník a vrátia sa mu postupne v manipulačnom poplatku za odobraté kusy obalov. Tieto investície sa môžu pohybovať vo výške niekoľko desiatok tisíc eur. „V úvode bude popri povinných prevádzkach, ktorých je približne 1 100, dobrovoľne zapojených aj takmer 900 prevádzok. Tento počet sa postupne bude rozširovať tak, aby sa v cieľovom roku 90 percent návratnosti (do roku 2025) zapojil celý organizovaný a časť neorganizovaného trhu. Približne bude k dispozícii 6 500 odberných miest.

Cieľom Správcu je rozširovať mapu odberných miest tak, aby bola možnosť vrátiť obaly ľahko dostupná aj v odľahlých regiónoch v spolupráci s menšími obchodmi na dobrovoľnej báze a postupne pridávať aj alternatívne odberné miesta v spolupráci so Správcom.

Motivácia za 15 centov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa