Reč je o Štefanovi Kleinovi a Jurajovi Vaculíkovi z AeroMobilu a Patrickovi Hesselovi zo slovenskej hi-tech firmy c2i. Obidve strany spájajú sily, aby priniesli na trh finálnu verziu lietajúceho auta. c2i je už dnes jedným z kľúčových technologických partnerov a dodávateľov komponentov pre AeroMobil a obe spoločnosti už spolupracujú niekoľko rokov.

P. Hessel však vstupuje do AeroMobilu ako privátny investor. Výšku investície ani jedna zo strán nezverejnila. Dá sa však predpokladať, že sa pohybuje rádovo v miliónoch eur. „Pokročilý stupeň virtuálneho dizajnu, simulácií a výpočtov na mňa urobil výrazný dojem. Už počas predchádzajúcich dvoch rokov AeroMobil 3.0 ukázal svoje letové a jazdné schopnosti. Moja investícia umožní spoločnosti prechod do výroby najnovšieho modelu a jeho prototypov,“ hovorí P. Hessel.

Komplikované časy

Vstup predvlaňajšieho víťaza súťaže EY podnikateľ roka do AeroMobilu prichádza v čase, kedy sa na trhu objavili informácie o nezhodách medzi zakladateľmi spoločnosti J. Vaculíkom a Š. Kleinom. Dôvodom mali byť rozdielne názory o ďalšom smerovaní projektu lietajúceho auta a o vstupe nového investora.

Ako jedna z možností riešenia sporov sa podľa informácií TRENDU skloňoval aj odchod Š. Kleina z firmy, čo však spoločnosť poprela. „Táto informácia nie je pravdivá. Š. Klein zostáva akcionárom spoločnosti, čo jasne deklaroval aj na stretnutí so zamestnancami a aktívne spolupracuje na aktivitách, ktoré súvisia so vstupom nového investora do spoločnosti,“ hovorí Štefan Vadocz zodpovedný za komunikáciu spoločnosti AeroMobil.

Z firmy však podľa informácii TRENDU vycúval pôvodný investor LRJ Capital, ktorý do AeroMobilu vstúpil len pred dvoma rokmi. Šéf venture fondu Peter Irikovský pritom v tom čase tvrdil, že v prípade AeroMobilu ide zo strany LRJ Capital o dlhodobú investíciu minimálne na sedem až desať rokov. „Bohužiaľ sa k danej záležitosti nemôžeme vyjadrovať, lebo stále prebiehajú jednania,“ odpísal minulý týždeň P. Irikovský.

Slovenskí inovátori spájajú sily. Peniaze do AeroMobilu naleje Patrick Hessel z c2i

Lietajúce auto bolo súčasťou propagácie Slovenska počas predsedníctva v Rade EÚ. Zdroj: profimedia.cz

Cieľom je skoré uvedenie na trh

Zdá sa však, že príchod nového investora nateraz upokojil búrlivé vody v AeroMobile. Firma sa tak bude môcť sústrediť už len na uvedenie svojho lietajúceho auta na trh. O niekoľko dní predstaví nový model AeroMobilu vo verzii show car. Toto vozidlo bude súlade s existujúcou reguláciou pre cestnú a leteckú dopravu. V druhej polovici tohto roka chce spoločnosť začať prijímať predobjednávky a prvé lietajúce autá by mohli putovať k zákazníkom na prelome rokov 2018 a 2019.

"Až doteraz AeroMobil financoval predovšetkým rozvoj matematicky a geometricky presného digitálneho modelu nového lietajúceho auta. Vďaka novej investícii spoločnosť onedlho dokončí a predstaví fyzický model, ktorý bude veľmi blízko finálnemu produktu pre sériovú výrobu," spresňuje J. Vaculík s tým, že výsledkom ich inžinierskej a analytickej práce je veľmi presný obraz toho ako lietajúce auto bude fungovať . "Zároveň sme presvedčení, že vozidlo, ktoré predstavíme, sme schopní dodať bez výraznejších zmien," uzatvára J. Vaculík.

Posilnenie kapitálu

Príchod P. Hessela posilní kapitálové zdroje spoločnosti a pripraví unikátne lietajúce vozidlo do predaja a výroby. Podnikateľ s nemecko-slovenským pôvodom prinesie do AeroMobilu vlastné zdroje, ktoré získal vďaka nedávnej transakcii, keď koncom marca tohto roku predal väčšinový podiel v c2i juhokórejskej firme LG Hausys. Tá vyrába odľahčené automobilové komponenty v rámci skupiny LG.

Pozrite si <strong><em>príbeh AeroMobilu na fotografiách</em></strong>