Najväčšia slovenská vinárska spoločnosť Vitis trade, s.r.o., Banská Bystrica s ročnými tržbami cez 1,2 miliardy korún má nového vlastníka.

Ako informoval denník Pravda, koncom júla ju kúpila trenčianska firma Begram. Do Vitisu so silným postavením v známej pezinskej vinárskej oblasti tak prichádza investor, ktorý s jeho biznisom nemá skúsenosti.

Zmena za zmenou

Podľa Obchodného registra SR Begram krátko pred ovládnutím Vitis tradu založili dvaja trnavskí podnikatelia Daniel Krajčovič a Štefan Bachratý. Druhý z nich je v jednej zo svojich firiem, T.B.S., s.r.o., Trnava spoločníkom známeho privatizéra Nafty Gbely Vladimíra Poóra.

No tým sa zmeny okolo slovenskej vinárskej jednotky neskončili. Krátko po transakcii totiž Vitis trade zmenil majiteľa opäť. Begram sa začiatkom tohto mesiaca dostal do rúk bratislavského právnika Zoroslava Kollára.

Ten pôsobil či pôsobí v riadiacich organoch takmer stovky firiem. Skupiny firiem združené okolo Z. Kollára si pritom na Slovensku vypestovali meno, že sú schopné právne zorganizovať prevzatia firiem na zákazku.

To, či chce Z. Kollár rozvíjať Vitis trade sám alebo bude spolupracovať s inými investormi, je zatiaľ otázne. Ľudia z vedenia finančnej skupiny Istrokapitál, a.s., Bratislava, pre ktorú často pracoval, pre TREND spojitosť s projektom Vitis trade odmietli.

Budú mať záujem

Slovenská vinárska jednotka má nového majiteľa

Vynára sa otázka, či za ovládnutím Vitis tradu nestojí dvojka slovenského vinárskeho biznisu, podnikateľská skupina Eduarda Šeba United Industries, a.s., Bratislava so svojím podnikom Víno Nitra, s.r.o., Lužianky.

V Predstavenstve Vinohradníckej spoločnosti Nitra, a.s., Lužianky, ktorá tiež patrí do zoskupenia United Industries, totiž ešte do začiatku tohto mesiaca sedel Dušan Hecht.

Práve neho Begram dosadil za nového konateľa Vitis tradu. Okrem toho v čase prevzatia Vitis tradu sa do dozornej rady nitrianskej Vinohradníckej spoločnosti dostal spolupracovník Kollárovho podnikateľského zoskupenia Patrik Anina.

Ten sa angažoval napríklad v spoločnosti Beattle, s.r.o., Bratislava, ktorá dala podnet na konkurz mäsopriemyslu Kabát, a.s., Bratislava a ktorá stála tiež za vyhlásením konkurzu na Hydrostav, a.s., Bratislava.

Rozhodnutie predať bývalí majitelia pre TREND okomentovali tým, že z Begramu prišla „finančne veľmi zaujímavá ponuka“. E. Šebo však účasť na odkúpení Vitis tradu rezolútne odmieta: „Táto transakcia biznisom United Industries nie je.“

No naznačuje, že ak by Z. Kollár chcel neskôr pezinského výrobcu vín predať, jeho skupina by sa oň určite zaujímala: „Vinárska brandža nás zaujíma. A ak by prišla výhodná ponuka na Vitis trade, nevylučujem, že by sme na ňu zareagovali.“

Ako pripomína, United Industries už pred pár rokmi mal záujem o pezinské vinárske kapacity. Práve skupina E. Šeba bola totiž hlavným súperom Vitis tradu pri odpredaji Malokarpatského vinárskeho podniku, a.s., Pezinok, ktorý sa dostal do konkurzu.

Bývalí majitelia Vitis tradu boli napokon úspešnejší. K získaniu podniku im mali dopomôcť aj úzke vzťahy s bývalým ministrom pôdohospodárstva za HZDS Petrom Bacom. Medzi kupcami z Vitis tradu totiž figuroval aj jeho zať Andrej Adamkovič.

Ako ďalej, Vitis

Narýchlo založený Begram v súčasnosti cez Vitis trade ovláda zhruba štvrtinu slovenského trhu s vínom. Okrem toho vyrába aj brandy a známy nealkoholický napoj Vinea. Nový konateľ Dušan Hecht, ktorý sa už dlhšie zaoberá vývozom potravín na ruský trh, pre Pravdu uviedol, že nový vlastník ráta s rozšírením vývozu vín hlavne na východné trhy do pobaltských krajín, Ruska, Bieloruska či Ukrajiny.

A že vo firme hodlá preinvestovať niekoľko desiatok miliónov korún. Hlavným konkurentom Vitis tradu na slovenskom trhu je Víno Nitra. Ročné tržby tejto skupiny dosahujú síce len zhruba 600 miliónov korún, avšak trhový podiel na predaji s vínom je zhruba rovnaký ako v prípade Vitis tradu. Veľkú časť vyše miliardových tržieb Vitis tradu totiž prináša predaj liehovín a Viney. Obaja lídri vlani vyprodukovali po stotisíc hektolitroch vína.

Zhruba polovicu tohto objemu vyrobili vinári z Topoľčianok, k hranici 40-tisíc hektolitrov sa s produkciou šumivých vín dostal seredský Hubert J.E., s.r.o., ovládaný nemeckou spoločnosťou Henkell & Söhnlein. Ostatné stredne veľké podniky, ako napríklad JM Vinárstvo, s.r.o., Doľany, sa držia pod hranicou dvadsaťtisíc hektolitrov. Silnejšieho investora medzi menšími firmami má Movino, a.s., Veľký Krtíš. Podnik v konkurze odkúpila investičná skupina Penta, ktorá ho po stabilizácii chce predať.

Konkurencia na trhu sa bude zvyšovať. Vstup Slovenska do Európskej únie a s ním súvisiaci zosilnený dovoz lacných vín z južnej Európy zužuje možnosti predaja pre domácich hráčov. Vlani sa aj z tohto dôvodu tržby slovenského vinárskeho priemyslu znížili až o päťsto miliónov na 2,7 miliardy korún.

Ilustračné foto – Miro Nôta