Dve najväčšie slovenské banky si vlani šliapali hospodárskymi výsledkami na päty. Po Tatra banke, ktorá rok 2021 označila za najúspešnejšie obdobie s rekordným hospodárskym výsledkom, pričom dosiahla zisk viac ako 150 miliónov eur, sa na nové rekordy dotiahla aj Slovenská sporiteľňa a latku posunula ešte vyššie.

Predvlaňajší zisk dokonca viac ako zdvojnásobila. K pozitívnym výsledkom jej po prvom pandemickom roku, podobne ako v prípade ostatných finančných domov, pomohla najmä potreba ľudí a podnikateľov požičať si. Aj preto sporiteľňa evidovala rast pri množstve poskytnutých služieb a tovarov.

Bez “bankovej dane”

Spoločnosť Slovenská sporiteľňa v roku 2021  zvýšila zisk o 109 percent na necelých 240 miliónov eur (konsolidovaný zisk po zdanení bol 228,1 milióna eur), a to dokonca pri tržbách, ktoré jej narástli len o tri percentá na zhruba 656 miliónov eur, vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil portál Finstat. Rekordné boli vlani aj aktíva banky, ktoré presiahli úroveň 23 miliárd eur.

Najväčší podiel na výraznom raste mali nižšia tvorba opravných položiek k úverom, zrušenie “bankovej dane” a pomerne výrazné zvýšenie prevádzkového zisku. K efektívnejšiemu hospodáreniu banke pomohlo, že v roku 2021 - za ostatných päť rokov - najvýraznejšie znížila aj počet zamestnancov na zhruba 3,6-tisíc pracovníkov.

FILE - In this May 11, 2012 file photo, people stand in the lobby of JPMorgan Chase headquarters in New York. Moody's Investors Service on Thursday, June 21, 2012 lowered the credit ratings of 15 the world's largest banks late Thursday, including JPMorgan Chase, Bank of America,  and Goldman Sachs, saying their long-term prospects for profitability and growth are shrinking. (AP Photo/Mark Lennihan, File)
Neprehliadnite

Banky môžu zarobiť stovky miliónov dolárov na ruských spoločnostiach, ktoré opúšťajú burzy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa