O slovenskú dcéru Sberbank sa podľa denníka zaujímajú tri skupiny, a to česko-slovenská investičná skupina Penta, talianska banka UniCredit a maďarská OTP Bank. Česká dcéra Sberbank nemá byť na predaj.

„Sberbank v Českej republike nie je na predaj, ale už sa pripravuje predaj v Maďarsku a na Slovensku,“ citoval denník investora, ktorý si neželal byť menovaný. Na predaj tak majú byť slovenské aktíva Sberbank vo výške presahujúcej dve miliardy eur a maďarské aktíva vo výške okolo 1,6 miliardy eur. „Zo zásady nekomentujeme fámy a špekulácie, ktoré sa šíria na trhu,“ povedala hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová. 

Záujem o Sberbank má údajne kupina Penta, ktorá by tak rozšírila podnikanie v oblasti bankovníctva na Slovensku. „Skupina Penta dlhodobo deklaruje záujem o bankový sektor v stredoeurópskom regióne. Dôkazom toho je vlastníctvo Prima banky na Slovensku. Akékoľvek možné konkrétne kroky však v tejto chvíli komentovať nebudeme,“ uviedol hovorca investičnej skupiny Ivo Mravinac.

Záujem o kúpu môže byť seriózny aj zo strany UniCredit. Lidové noviny pripomínajú, že podľa nedávneho vyjadrenia jej šéfa, Jiřího Kunerta, by banka rada na Slovensku pobočkovú sieť zväčšila. K 75 súčasným pobočkám by tak po novej akvizícii pripísala ďalších 44. „Je naším dobrým zvykom, že nekomentujeme akékoľvek špekulácie na finančnom trhu,“ vyjadril sa pre Lidovky hovorca Petr Plocek.

Ruskú banku, ktorú ovláda štát, citeľne zasiahli protiruské sankcie zo strany Západu. Koncom novembra informovala, že jej čistý zisk v treťom štvrťroku klesol o 24 percent na 70,9 miliardy rubľov (1,23 miliardy eur).

Sankcie obmedzili prístup ruských bánk na medzinárodné kapitálové trhy a zvyšujú ich náklady na financovanie. Sberbank v októbri minulého roka napadla sankcie aj na Súdnom dvore Európskej únie. „Súčasná situácia na Ukrajine a jej pokračujúci nepriaznivý vývoj môžu negatívne ovplyvniť naše finančné výsledky,“ uviedla banka ešte v novembri. „V tomto okamihu je ťažké vyhodnotiť dôsledky tejto situácie,“ dodala.

Čistý zisk ruskej Sberbank v januári tohto roka podľa ruských účtovných štandardov klesol na 3,7 miliardy rubľov (51,6 milióna eur) z úrovne 31,6 miliardy rubľov v rovnakom mesiaci minulého roka. Čisté úrokové výnosy banky boli v januári v sume 47,9 miliardy rubľov, čo bol medziročný pokles o 33,6 percenta. Rezervy banky na úvery, ktoré nie sú riadne splácané, k 1. februáru boli vo výške 857,3 miliardy rubľov, pričom na začiatku predošlého mesiaca boli v sume 810,47 miliardy.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.