Vláda Eduarda Hegera nebude pomáhať potravinárom, ani bežným zákazníkom. Agrorezort odporučil pekárom, aby nárast cien energií preniesli na spotrebiteľov a nepýtali nijakú formu pomoci od štátu. Nedostanú ju. Ceny elektriny i plynu prekonávajú historické cenové rekordy.

Dodávatelia energií však začali od pekárov pýtať vysoké zálohy. Tí prestávajú byť schopní garantovať kontrakty a ceny pečiva vzrastú čoskoro na šialené úrovne. Čo to bude znamenať pre tento sektor i pre zákazníkov? Pre TREND to prezradil v rozhovore predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský. 

Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov
Zdroj: TREND
Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov

Ceny elektriny v Európe lámu nové rekordy, pred pár dňami sa dostali nad 1 000 eur za megawatthodinu (MWh). Plyn prekročil 300 eur za MWh. Čo to reálne znamená pre váš segment, ktorý s vysokými cenami bojuje už pár mesiacov...

Potravinárske prevádzky sú nútené kupovať plyn a elektrinu za spotové, teda burzové, denne sa meniace ceny. Napríklad plyn stál pred rokom 36 eur za megawatthodinu, v súčasnosti je spotová cena viac ako 300 eur, čiže o viac ako 800 percent. Ceny elektriny prekročili 29. augusta  tisíc eur za MWh, takto pred rokom stála okolo 80 eur, teda nárast je o viac ako  1 200 percent.

Pre mnohé domácnosti sú ceny energií neúnosné už tento rok, no budúci rok to bude ešte horšie.
Neprehliadnite

Trh s energiami je mimo kontrolu. Plán na ich zmrazenie Bruselom vyjde viac ako penzie od štátu

Dlhodobé kontrakty za zvýhodnených cien odmietajú dodávatelia energií uzatvárať. Ide o situáciu, ktorá nemá obdobu. Množstvo potravinárskych podnikov nebude schopných zabezpečiť si energie na výrobu potravín, čo badať už v súčasnosti. Všetky svoje úspory minuli počas pandémie, pretože štát nás vylúčil z pandemických pomocí a žiadnym spôsobom nám doposiaľ nepomohol.

Vy ste nepochodili na rezorte pôdohospodárstva so žiadnou formou pomoci v oblasti zvýšených nákladov na energie? Pekári sa predsa už pár mesiacov dožadujú pomoci štátu s rastúcimi cenami energií...

Situácia je neudržateľná a s vysokou pravdepodobnosťou čoskoro spôsobí obmedzenie výroby najmä menších pekární v regiónoch, prípadne spôsobí ich krach. Nikto v tomto segmente netuší, koľko bude stáť v daný konkrétny deň elektrina či plyn, takže sa veľmi ťažko robia vopred nejaké predikcie a kalkulácie podnikania.

Ministerstvo pôdohospodárstva verejne prezentuje, že pomoc smeruje k nám, ale pravda je inde. Rezort situáciu na trhu označuje ako trhový výkyv a vláda nechystá žiadne mimoriadne kompenzačné riešenie. To znamená, že všetci výrobcovia potravín budú musieť upraviť cenníky a preniesť ich v plnej miere do odbytových cien. Všetko zaplatí spotrebiteľ, ako to pekárom odporúčal rezort.

Plné premietnutie burzových, spotových cien do odbytových cien výrobkov však spôsobí, že pre časť obyvateľstva budú základné potraviny ako chlieb, rožky a podobne nedostupné. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa