Slováci sú lídrami inovácií, už tretina ich niekedy platila kartou uloženou v mobile a desatina má skúsenosť s platbou hodinkami, tvrdí Michal Čarný, generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Česko.

Mastercard sa za posledné roky posunul k od platobných kariet k fintechovej spoločnosti uľahčujúcej všetky druhy platieb vrátane kryptomien.

„V tejto chvíli podporujeme kryptomeny tak, že umožňujeme ich okamžitú konverziu do štandardnej zákonnej meny, ktorá vstupuje do nášho ekosystému. Pripravujeme ale aj priamu podporu kryptomien v našej sieti,“ hovorí Čarný.

„Nepadlo ešte finálne rozhodnutie, ktoré kryptomeny budú podporované. Je pred nami zložitá diskusia. Aktívne sa však pozeráme na oblasť stablecoinu, ktorá súvisí so štandardnými menami, a na oblasť kryptomien, ktoré by vydávali centrálne banky,” dodáva.

Z rozhovoru sa dozviete
  • Ako rastie záujem o bezhotovostné platby,
  • Či nahradia platby mobilom fyzické platobné karty,
  • Koľkým percentám Slovákov by neprekážalo zrušenie hotovosti,
  • Čo bude s bankomatmi, keď záujem o výbery klesá,
  • V ktorých krajinách strednej Európy preferujú stále hotovosť,
  • Či ohrozujú spoločnosti ako je Mastercard instantné platby a kryptomeny,
  • Čo si sľubuje od investície do FinTech Hubu.
Michal Čarný

Do spoločnosti Mastercard nastúpil v júni 2016. Tri roky bol zodpovedný za prípravu a realizáciu stratégie pre spotrebiteľské a firemné produkty v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku. Od septembra 2019 stojí na čele regionálnej pobočky platobnej spoločnosti. Pred príchodom do Mastercardu pôsobil päť rokov v spoločnosti Roland Berger Strategy Consultants, kde viedol poradenské projekty so zameraním na finančné služby a telekomunikačný sektor. Vyštudoval London School of Economics and Political Science v Londýne a University of Chicago. Medzi jeho koníčky patrí rodina a šport.

Nielen tieto témy preberal Tomáš Skřivánek s Michalom Čarným. Rozhovor si môžete pustiť ako podcast alebo video vyššie.