Len za pár dní nového roka prišli na zverejnené pracovné inzeráty tisícky reakcií. Aj takto vyzerá realita na Slovensku, ľudia so zvýšeným záujmom hľadajú novú prácu či ďalšiu brigádu. Takéto oživenie je bežný januárový trend, avšak počet reakcií prekvapil tento rok aj firmy. Podnikatelia napriek tomu stále nemajú dostatok ľudí a trpia tým všetky odvetvia. V rozhovore pre TREND viac prezradila výkonná riaditeľka pracovno-personálnej agentúry Index Nosluš pre Slovensko i Česko Darina Mokráňová.

Ktoré legislatívne novinky či iné faktory najviac najviac ovplyvnili pracovný trh v poslednom období?

Náročnými zmenami sú pre nás zákonné zmeny príplatkov alebo stravného, čo sa teraz dialo niekoľkokrát do roka. Privítali sme možnosť vyplácania príspevku na stravovanie, čo je pre nás veľká administratívna úspora.

Zmena zákonníka práce takmer vždy prináša zmenu nejakých nastavení alebo procesov. Toto však ale toto riešime centralizovane, tým pádom sú pre nás takéto zmeny súčasťou práce a nie nočnou morou. Tento rok sme zvedaví na vplyv zmeny odvodu minimálneho poistného, túto zmenu však nevnímame negatívne. základ.

Pandémia vás už teda netrápi tak, ako po minulé roky?

Trh bol samozrejme ešte stále ovplyvnený covidom, aj keď už len mierne. Bolo to vidieť na výpadkoch v logistike a občasnom zastavení výroby u rôznych klientov. Najzásadnejšie však rezonovala vojna na Ukrajine, ktorá ovplyvnila asi každého Jej dôsledky sme špecificky pocítili aj z pohľadu voľnej pracovnej sily – žien, ktoré našli na Slovensku útočisko. Ale naopak aj vo výpadku mužov, ktorí chodili už niekoľko rokov vo veľkých počtoch na Slovensko pracovať.

Mnohí ľudia majú hlboko do vrecka kvôli vysokým nákladom či energiám. Budú ich to viac nútiť vyhľadávať ďalšie skrátené či iné úväzky, alebo dočasné zamestnávanie, aby si mohli dofinancovať svoje potreby?

Druhá práca ako možnosť privyrobenia si je v krízových časoch vždy lukratívnejšia, ako keď je situácia stabilná. Paradoxom dnešnej situácie však je, že stále nemáme dostatok pracovníkov a trpia tým takmer všetky odvetvia. Zdražovanie sa už síce prejavilo, ale mám pocit, že väčšina ľudia ešte dokázala šetriť a vyriešila situáciu skôr obmedzením výdavkov ako hľadaním novej práce.

Stihlo sa to už nejako prejaviť v praxi?

Najväčší prepad ponúk na brigády sme vnímali koncom vlaňajška, kedy sme už museli brigádnikov odmietať. Ale išlo o menší dopyt zo strany zamestnávateľov, ktorí mávali koncom roka sezónu, nie o enormný náraz záujmu ľudí. Ten začíname vnímať až v súčasnosti. Reakcií na ponuky na brigády je viac ako zvyčajne.

Želám si, aby ľudia mali záujem a potrebu pracovať. Na druhej strane viem, že je to dôsledok ťažkej situácie, a to ma úplne neteší.
Darina Mokráňová, výkonná riaditeľka pracovno-personálnej agentúry Index Nosluš pre Slovensko i Česko

Tento jav pozorujeme nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Uvidíme, ako dlho táto situácia vydrží. Želám si, aby ľudia mali záujem a potrebu pracovať, na druhej strane viem, že je to dôsledok ich aktuálnej ťažkej situácie, a to ma úplne neteší.

Zamestnávatelia na druhej strane majú tiež zvýšené náklady, aj na vyššie platy, napríklad pri minimálnej mzde, pri energiách. Aké zmeny pozorujete v praxi z pohľadu ich potrieb pri vyhľadávaní vhodných zamestnancov?

Sú samozrejme firmy, ktoré trpia zvýšením cien energie zásadne, ale určite to nie je väčšina na trhu. Tí, ktorí sú ovplyvnení najviac veria, že tak ako počas covidu, zasiahne štát a nakoniec to ustoja. Nemáme medzi klientami takých, ktorí by kvôli inflácii, zvýšeniu minimálnej mzdy alebo cien energií zastavili dlhodobo výrobu. Väčšina firiem bojuje s nedostatkom a nestabilitou pracovnej sily.

Chceli by vyrábať alebo predávať, dokázali by predávať aj za vyššie cenu, ale nemajú zamestnancov, ktorí by to robili. Je to zvláštna situácia a trvá už relatívne dlho. Sami často rozoberáme tento stav. Asi neexistuje jedna príčina. A nie je to určite fenomén slovenského pracovného trhu, tento jav je možné pozorovať naprieč Európou alebo aj v USA.

V ktorých sektoroch je aktuálne najvyšší dopyt po nových pracovníkoch v oblasti dočasného zamestnávania a kde je naopak trh v útlme?

Pokrývame samozrejme len časť trhu. Najväčší útlm cítime hlavne v segmente maloobchodu a logistiky naviazanej na online predaj alebo maloobchod. Myslím, že tento trend potvrdzujú aj globálne štatistiky o poklese absolútnych tržieb v segmente maloobchodu.

Na snímke výkonná riaditeľka INDEX NOSLUŠ, Darina Mokráňová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke výkonná riaditeľka INDEX NOSLUŠ, Darina Mokráňová.

Čomu tento trend vlastne pripisujete?

Najvyšší dopyt je skôr individuálny a nedá sa povedať, že by sa týkal konkrétneho segmentu. Sú klienti, ktorí rozširujú výrobu, tam je dopyt výrazný.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa