Pološtátna spoločnosť Eustream, ktorá na Slovensku zabezpečuje prevádzku jednej z najväčších plynovodných tepien Európy, vykázala v poslednom účtovnom období mierny pokles hospodárskych výsledkov. Je to aj dôsledkom toho, že plynové zásobníky v Európe boli v sledovanom období plné, čo sa odrazilo v nižšom objeme prepráv zemného plynu z Ruska a cez Ukrajinu.

Firma však vo výhľade do budúcna netají investičný apetít. Aktuálne dokončuje strategické prepojenie slovenskej plynovodnej siete s poľskou, ďalšie príležitosti vidí v európskych plánoch prechodu z fosílnych palív na vodík.

Plynová kríza a nedostatok plynu v nasledujúcich mesiacoch Slovensku nehrozia. Poèas dnešného kontrolného dòa na centrálnom dispeèingu prevádzkovate¾a prepravnej siete Eustream v Nitre to potvrdil predseda predstavenstva Eustream Antoine Jourdain. Firma od 17. novembra tohto roka prevádzkuje tri kompresorové stanice.
Neprehliadnite

Potečie cez Slovensko v plynovodnej rúre vodík? Křetínskeho firmy chystajú strategický projekt

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel. Zvyšných 49 percent akcií vlastní Slovak Gas Holding z českej energetickej skupiny Energetický a průmyslový holding.

Pokles prepráv sa premietol do obratu

Hospodársky rok správcu plynárenských vedení Eustream je posunutý, zverejnené výsledky tak odrážajú výsledky za dvanásť mesiacov do konca júla 2020. Spoločnosť v danom období vygenerovala výnosy z predaja služieb na úrovni 748 miliónov eur, čo je v medziročnom porovnaní menej o približne šesť percent. Pokles sa odrazil aj na vykázanom zisku, ten v porovnaní s predchádzajúcim obdobím klesol o zhruba šesť percent na 360 miliónov eur.

Výsledky odrážajú menší záujem o dovoz zemného plynu do Európy. V období od augusta 2019 do konca júla 2020 bolo prepravených 60,64 miliárd metrov kubických zemného plynu, čo je približne o šesť miliárd menej, ako rok predtým.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa