Víťazstvom spoločnosti SkyToll v slovinskom tendri na elektronický mýtny systém sa bude zaoberať tamojší parlamentný finančný výbor. Dôvodom sú podozrenia, že slovinský štátny správca diaľničnej siete DARS prispôsobil súťažné podmienky na mieru slovenskej firmy. Nový systém elektronických diaľničných známok majú v Slovinsku spustiť v decembri tohto roka a má plne nahradiť súčasné fyzické diaľničné známky.

Výsledky verejného obstarávania na dodanie systému elektronických diaľničných známok zverejnili slovinskí štátni diaľničiari na začiatku februára. Ako najvýhodnejšiu vyhodnotili ponuku v hodnote 15,7 milióna eur od slovenskej firmy SkyToll, vlastnenej českým podnikateľom Petrom Syrovátkom.

Neprehliadnite

Koľko dier má diaľničné mýto a ako ich možno upchať

V súťaži sa zúčastnili aj ďalší dvaja uchádzači, združenie slovinskej telekomunikačnej firmy Iskratel a maďarských AHR Informatics a Dataking Informatikai, a združenie slovinských Marand, Telekom Slovenije, Posta Slovenije a rakúskeho Kapsch. Tie však podľa DARS nesplnili súťažné podmienky.

Mýtny tender sprevádzajú podozrenia z účelovej manipulácie s podmienkami súťaže. Tamojšia politická opozícia preto žiada o zvolanie parlamentného finančného výboru, ktorý má priebeh súťaže preveriť. Podozreniami sa na podnet neúspešného Iskratelu zaoberá aj slovinská Štátna revízna komisia (DKOM).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa