„Od minulého mesiaca sú už protipožiarne kamery osadené v našich lesoch. Zmluva na ich objednávku sa síce posudzovala na pôde ministerstva pôdohospodárstva, no napokon sa celý projekt zrealizoval,“ informoval TREND terajší generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník, ktorého si terajšia vláda na ich čelo vybrala len na jeseň minulého roku.

Tiež dodal, že pozitívum je bezproblémová prevádzka kamier. „Kamery bežia v plnej prevádzke a žiadne problémy s nimi nemáme. Nedávno sme za Lesy SR podpísali už aj memorandum s hasičským zborom o ich spoločnom využívaní,“ pokračoval M. Staník.

Nesediace prepočty

Faktom však zostáva, že jeho predchodca na poste šéfa Lesov SR Peter Morong, ktorý je aj podpredsedom okresnej organizácie SMER-u v Brezne, daný kontrakt na objednávku kamier podpísal len deň pred ostatnými parlamentnými voľbami.

Škandalózne drahé kamery už sledujú slovenské lesy

Peter Morong Zdroj: SITA

Podnik pritom objednal kamery až za vyše 22 miliónov eur, aj keď za posledných desať rokov požiare na Slovensku v lesoch narobili priame škody ani nie za 10 miliónov eur. Tragickejšie pri nich boli tri zosnulé obete a takmer dve desiatky zranených. To sú však negatíva z lesných požiarov po celej krajine. Lesy SR si svoje kamery za vyše 22 miliónov nakúpili iba pre oblasti Záhoria a Vysokých a Nízkych Tatier.

Navyše Lesy SR síce obhospodarujú až polovicu slovenských lesov, ale aj na ne samotné je táto investícia dosť rozsiahla. Reprezentuje až vyše desatinu ich celoročných tržieb.

Mnohí lesníci protipožiarne kamery kritizujú, že oveľa efektívnejšie by bolo radšej budovanie nových lesných ciest. Upozornili, že na čo aj podniku budú kamery, ak sa k požiarom v náročnejších terénoch nedostanú požiarnici. Lebo na dané miesta nebudú vybudované cesty.

Bez čistého štítu

Kamery podniku pritom dodala banskobystrická firma Gamo, ktorú už raz Protimonopolný úrad SR pokutoval za cenový kartel s inými firmami v inom tendri. Vtedy išlo o modernizáciu informačného systému banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Firma sa úplnému vylúčeniu z verejných tendrov vtedy vyhla tým, že sa úradníkom po vyzvaní rýchlo priznala.