Ako vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol šéf skupiny H. Diess, „väčšina našich tovární sa zatvorila na dva týždne, v niektorých regiónoch na tri. Je pravdepodobné, že tieto opatrenia budú pretrvávať”.


Myslia na budúcnosť

Dodal, že „šírenie vírusu sa za pár týždňov nezastaví. Takže musíme byť pripravení žiť s touto hrozbou po dlhú dobu, kým nebudú k dispozícii účinné lieky alebo očkovanie“. Podľa šéf nemeckej skupiny je ale kľúčové, že spoločnosť pristúpila v krátkom období k rozhodnutiu zatvoriť podniky.

Teraz je cieľom Volkswagenu prijímať opatrenia na zabezpečenie likvidity, dodávateľských reťazcov a na pokračovanie v strategických projektoch, ako je uvedenie elektrického vozidla ID3 akonáhle to situácia umožní. S tým budú súvisieť aj dostatočné dodávky batérií, keď sa opäť nabehne na výrobu.

Šéf Volkswagenu odhaduje, koľko budú zavreté brány automobilky. Pôjde o týždne

Generálny riaditeľ Volkswagenu Herbert Diess Zdroj: Volkswagen

Ako uzavrel vo svojom statuse H. Diess, neistota o vplyve vírusu znamená, že momentálne nie je možné poskytnúť prognózy vývoja hospodárenia spoločnosti na tento rok. Volkswagen už varoval pred prudkým poklesom zisku za prvé tri mesiace tohto roka.

V Bratislave dúfali v zlepšenie

Opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu naprieč Európou bude pravdepodobne potrebné predĺžiť aj vo výrobných podnikoch nemeckej automobilky Volkswagen. Automobilka Volkswagen Slovakia v koordinácii s materským koncernom prerušila výrobu do odvolania. Rozhodnutie sa týkalo všetkých troch závodov spoločnosti v Bratislave, Martine a Stupave. V priebehu jedného týždňa uzavreji svoje fabriky aj ostatné automobilky na Slovensku.

„Dúfali sme, že doposiaľ zavedené zásadné opatrenia všetkých európskych vlád povedú k zmierneniu následkov rozšíreného koronavírusu a že už v priebehu tohto víkendu príde vzhľadom na okolnosti k primeranému upokojeniu situácie. To sa, žiaľ, nestalo,“ avizoval pred uzavretím fabriky predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg.

Šéf Volkswagenu odhaduje, koľko budú zavreté brány automobilky. Pôjde o týždne

Oliver Grünberg Zdroj: Maňo Štrauch

Dodal, že „požiadať koncern o prerušenie výroby považujeme za aktuálnych okolností za najzodpovednejšie riešenie. Prosíme všetkých zamestnancov, aby k situácii pristupovali s rozvahou a rešpektovali pokyny spoločnosti“.

Na Slovensku zatiaľ neotvoria

Aktualizované o 12:50 o najnovšie stanovisko spoločnosti Volkswagen Slovakia:

Spoločnosť Volkswagen Slovakia v priebehu dňa poskytla médiám rozhodnutie o potvrdení informácií šéfa skupiny a predĺžení dočasnej odstávky výroby vo všetkých troch slovenských závodoch.

„V Bratislave, Martine a Stupave tak bude trvať do 5. apríla 2020 vrátane. O predĺžení bolo rozhodnuté v súvislosti s pretrvávajúcim znížením dopytu na trhoch a koordináciou opätovného nábehu dodávateľských vzťahov spolu s ostatnými koncernovými závodmi, a to s jasným zámerom naďalej prispievať k spomaleniu šírenia epidémie koronavírusu a ochorenia Covid-19. O tejto skutočnosti boli informovaní všetci zamestnanci,” uviedla hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Dodala, že automobilový priemysel čelí náročnému obdobiu, ktoré navyše významne zasiahla pandémia koronavírusu. „V týchto ťažkých časom je pre zachovanie zamestnanosti ako nikdy predtým mimoriadne dôležitá flexibilita pracovnej sily. Okrem aktuálne platného konta pracovného času je ďalším vhodným nástrojom tzv. kurzarbeit.”

Ide o skrátený pracovný týždeň s podielom nákladov na mzdy zo štátneho fondu zamestnanosti, v súvislosti s ktorým dlhodobo apelujeme na vládu.