Šéf spoločnosti Apple Tim Cook dostane za tento rok plat a odmeny v celkovej výške 4,17 milióna dolárov. Bude to len približne stotina z jeho celkovej odmeny za rok 2011, kedy získal 378 miliónov dolárov. V tomto roku nebude inkasovať žiadne odmeny v podobe akcií. Vyplýva to z dokumentov Applu určených pre akciový trh.

T. Cook nahradil legendárneho zakladateľa firmy Steva Jobsa v auguste 2011 po tom, čo sa S. Jobs kvôli postupujúcej chorobe vzdal funkcie. S. Jobs, ktorý zomrel začiatkom vlaňajšieho októbra, urobil z firmy v posledných rokoch lídra sektore informačných technológií.

Cookov tohtoročný plat vyzerá ako almužna aj v porovnaní s jeho odmenou za rok 2010, kedy vo funkcii prevádzkového riaditeľa dostal 14-krát viac. Za minulý rok predstavovala hodnota jeho kompenzácie v akciách 376,2 milióna dolárov. Základný plat firma Cookovi tento rok však zvýšila viac ako o polovicu na 1,4 milióna z vlaňajších 900-tisíc dolárov.

Apple zvýšil v štvrtom fiškálnom štvrťroku končiacom sa v septembri tržby o 27 percent na zhruba 36 miliárd dolárov a jeho čistý zisk stúpol o 15 percent na 8,2 miliardy dolárov. Firma čaká v tomto štvrťroku dobré výsledky, pretože začala predaj novej verzie populárneho telefónu iPhone.

Akcie Applu sa počas Cookovho pôsobenia na čele firmy zhodnotili o 35 percent. Z októbrového maxima 700,10 dolára však stratili viac než štvrtinu hodnoty.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP