Otvorili interiéry svojich reštaurácií a kaviarní. Rozhodli sa uplatňovať tie protipandemické opatrenia, ktoré im vláda spolu s Ústredným krízovým štábom nariadili pred 15. októbrom. Samozrejmosťou bude dezinfekcia, dvojmetrové rozostupy medzi stolmi, povinnosťou je naďalej nosiť rúško, pokiaľ zákazník nekonzumuje jedlo alebo nápoj. Čašníci musia po každom návštevníkovi vydezinfikovať stôl a stoličky, zabezpečené musí byť aj dôkladné a pravidelné vetranie priestorov.

Majitelia gastropodnikov neustále upozorňujú na fakt, že epidemiologickú situáciu nezľahčujú. Sú si vedomí potrebnej prevencie, preto stravníkov nabádajú k dodržiavaniu zásady R-O-R, teda ruky, odstup, rúško.

Predpokladajú, že otvorené budú môcť mať len desať dní. Po tom, čo v utorok na zasadnutí krízového štábu prerokúval štáb a grémium odborníkov aj vianočný lockdown, gastrosegment sa bude musieť znovu vrátiť k rozvozu jedla. Prevádzky tak možno opäť otvoria až na jar.

Vláda chce predĺžiť núdzový stav. Iniciatíva Bojujeme za naše gastro spojila sily aj s právnickou kanceláriou. Nechcú už len potichu prijímať rozhodnutia vlády, ktoré gastrosegmentu prinášajú jednu ranu za druhou.

Pod hrozbou pokút

V Bratislave sa do otvárania prevádzkari a majitelia až tak nehrnuli. Boja sa. Hoci by im normálny chod pomohol aj na niekoľko dní, strach z pokuty za porušenie nariadenia vlády je väčší. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ešte v polovici októbra stanovil výšku peňažnej sankcie pre tých, ktorí nariadenie spojené s povinným celoštátnym zatváraním interiérov reštaurácií, barov, kaviarní a iných služieb zákazníkom neuposlúchnu. Podľa zákona ide o právny delikt, za ktorý regionálny ÚVZ môže trestať pokutou do 20-tisíc eur.

Otvorená reštaurácia Domček Ťahanovce v Košiciach v utorok 8. decembra 2020. Roman Hanc/TASR

V reakciách reštauratérov na sociálnych sieťach skupiny Bojujeme za naše gastro sa názory rôznia. Ak by podobná situácia, kedy vláda gastru dostatočne nepomáha, trvala aj po Novom roku, do protestov by sa pridali viacerí. Zatiaľ čakajú. Mnohí nedostali sľúbené príspevky na mzdy, majú strach, že takto im nebudú vyplatené vôbec. Zoznam otvorených prevádzok však zverejnený nie je. Majitelia sa chcú vyhnúť okamžitým poriadkovým pokutám, ktoré by im príslušné orgány mohli udeliť.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa