P&T Interprofit v rukách podnikateľky Sylvie Pončákovej ide pri Sabinove prebudovať tamojší starší minipivovar na novú výrobu jablčných muštov a cideru. V projekte predloženom domácim povoľovacím úradom firma píše, že novou investíciou reaguje aj na to, že nemálo okolitých pestovateľov mieni oživiť tamojšie jablčné sady.

Je však možné, že prešovská spoločnosť prechádza z piva na cider a mušty aj preto, lebo zatiaľčo spotreba piva v krajine postupne klesá, dopyt po „pive z jabĺk“, naopak, dynamicky rastie.

Nová výrobňa muštov a cideru má stáť firmu zhruba 800-tisíc eur, pričom na svoju obsluhu bude potrebovať šesť pracovníkov. P&T Interprofit spotrebuje ročne v Sabinove zhruba osemsto ton jabĺk, z nich mieni vyprodukovať takmer pol milióna litrov muštov i cideru.

Nezamestnanosť v okrese Sabinov siaha v súčasnosti k dvadsiatim percentám, pred pár rokmi bola takmer 30-percentná. Vlani v lete hostilo mesto na výjazdovom zasadaní aj slovenskú vládu, ktorá tam prišla demonštrovať opatrenia proti nezamestnanosti. Mesto vtedy dostalo prísľub, že do roku 2020 sa v jeho okrese má s pomocou štátu vytvoriť vyše 1 100 nových pracovných miest.