„Išlo by o celkom nový papierenský stroj na výrobu kartónu s ročnou kapacitou 300-tisíc ton, ktorý by mal vyrábať nový produkt – kartón s bielym povrchom,“ vysvetľuje hovorkyňa Mondi SCP Martina Hlavatá.

Tento projekt je v súčasnosti v štádiu prehodnocovania a nebude mať vplyv na existujúce papierenské stroje v Ružomberku. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v tomto roku. Výšku investície ani počet novovytvorených pracovných miest preto firma ešte nemôže zverejniť.

Stámiliónová investícia

Vlani v júni premiér Robert Fico počas návštevy severoslovenskej celulózky informoval, že slovenský závod je v hre o dve investície. Tú väčšiu má realizovať zahraničný spoluvlastník papierní, pričom o nový projekt súperila slovenská fabrika s Poľskom.

„Môžem povedať, že sú v hre dve krajiny, a to Slovensko a susedné Poľsko. Ide o investíciu v stomiliónových (eur) sumách,“ citovala premiéra agentúra TASR. Druhá, menšia investícia, má byť podľa jeho vyjadrení s väčším počtom zamestnancov. R. Fico zároveň zdôraznil, že vláda je pripravená podporiť investície tohto druhu.

Ružomberská celulózka má už za sebou jednu významnú investíciu. Koncom roka 2014 Mondi SCP dokončil výstavbu nového regeneračného kotla v hodnote 128 miliónov eur. Jeho výstavba bola súčasťou širšej investície, ktorá zahŕňala novú turbínu, rozšírenie a modernizáciu odparky a novú vápennú pec. Všetky tieto vylepšenia umožňujú závodu byť plne energeticky sebestačným, pričom 94 percent energie pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Štedrá štátna pomoc

Projekt podporila vláda R. Fica aj štedrými daňovými úľavami prevyšujúcimi 25 miliónov eur. Firma nevytvorila nové pracovné miesta, zaviazala sa len udržať tie existujúce.

„Za posledných desať rokov investovali akcionári v Mondi SCP viac než 350 miliónov eur na posilnenie inovatívnej výroby a modernizáciu prevádzok v závode. S novým regeneračným kotlom sme schopní vyrábať viac buničiny s lepšou efektivitou,“ vysvetľuje Peter Orisich, výkonný riaditeľ Mondi Uncoated Fine Paper.

Nové zariadenie podľa jeho slov tiež pomohlo znížiť náklady na produkty, čo robí z Mondi SCP konkurencieschopnejším v dlhodobom horizonte.