Andrej Belousov v liste prezidentovi Vladimirovi Putinovi vymenoval 14 spoločností, ktoré by mohli platiť vyššie dane. Nasledoval exodus investorov, v dôsledku čoho hodnota majetku šéfov týchto firiem klesla o 3,1 miliardy dolárov (2,71 miliardy eur) podľa indexu Bloomberg Billionaires.

Medzi spoločnosťami, ktoré by zasiahli plány na zvýšenie daní, sú MMC Norilsk Nickel, kde má najväčší podiel magnát Vladimir Potanin. Ďalej Severstaľ PJSC, kde je najväčším akcionárom Alexej Mordašov a petrochemická skupina Sibur Holding PJSC, ktorú kontrolujú Leonid Michelson a Gennadij Timčenko.

Podľa návrhu A. Belousova zvýšenie daní by mohlo Rusku priniesť ročne až 500 miliárd rubľov (6,51 miliardy eur), čo by pomohlo financovať plán výdavkov prezidenta V. Putina.

Tento návrh „vyzerá ako podpora neefektívnosti“, uviedol Vladimir Lisin, vlastník kontrolného podielu v spoločnosti Novolipeck Steel PJSC a šéf Ruskej oceliarskej asociácie. „Čím nižšia bude ziskovosť, tým menšie dane budeme platiť,“ dodal.

V. Lisin utrpel najväčšie straty po uverejnení návrhu. Hodnota akcií jeho Novolipeck Steel klesla o 5,4 percenta. Strata vo výške 832 miliónov dolárov zodpovedá približne štyri percentá jeho čistého majetku, podľa indexu miliardárov.

Viktor Rašnikov, vlastník Magnitogorsk Iron & Steel Works PJSC, utrpel druhú najväčšiu stratu, akcie jeho spoločnosti sa znížili o 5,2 percenta.

Nie je to prvý pokles hodnoty majetku, ktorý minulý týždeň zaznamenali najbohatší Rusi. Už v minulotýždňovú stredu (8.8.), keď USA oznámili nové sankcie voči Moskve, rubeľ aj akcie ruských firiem zamierili nadol.