Na obchode s rúškami, ktoré údajne chránia pred nákazou koronavírusom, sa dá slušne zarobiť. „Idú na odbyt lepšie ako drogy, ale riziko pritom nehrozí žiadne,“ tvrdia podľa poľskej spravodajskej televízie TVN 24 podnikatelia, ktorí včas vstúpili do lukratívnej branže.

Katovický podnikateľ Andrzej - meno je zmenené na jeho žiadosť - nikdy žiadnu zdravotnú masku ani nevidel. Ale počas dvojhodinového rozhovoru s televíznym reportérom ich predal vyše desať miliónov. „Ľudia zošaleli,“ pokrčil ramenami muž, ktorý podľa trestného registra donedávna dovážal do Poľska hlavne kokaín a marihuanu. 

Po odpykaní trestu ale už vraj dáva prednosť podnikaniu v medziach zákona. Navyše uisťuje, že „rúška sa predávajú lepšie ako marihuana“.

Telefón mu v kancelárii zvoní nepretržite. „Už pred mesiacom kamaráti hovorili, že musíme nakúpiť rúška. Smial som sa im, ale teraz bojujeme o každú paletu,“ tvrdí, zatiaľ čo si dohaduje ďalší obchod. 

Ako dôkaz, že zábery skladu plného zdravotníckych pomôcok zodpovedajú realite, požaduje, aby na nahrávke boli aj noviny s dnešným dátumom. „Naposledy išiel vodič pre tri milióny masiek, ale na mieste sa ukázalo, že ich zostalo len 750-tisíc,“ vysvetľuje.

V Poľsku rúška skoro nie je možné, musia ich dovážať z cudziny. Dodávateľ z Nemecka ich ponúkal v prepočte za tri zloté za kus (0,69 eur), ale to sa zdalo priveľa, a tak Katovický podnikateľ našiel dodávateľa v Rusku, ochotného predať rúška za polovičnú cenu. Nakoniec sa jeho cena ešte vyšplhala na dve tretiny nemeckej ponuky.

Úloha podnikateľa spočíva vo vystavovaní faktúr a telefonovaní vodičom. O zisk sa delí s kolegami, ktorí mu pomáhajú biznis zvládnuť. Ale aj tak sa zdá suma úctyhodná, myslí si TVN 24.

Andrzej medzitým dvíha ďalší telefón. „Čože? Je to pre vládu? Tak to poriadne skontroluj, aby nebol prúser,“ nariaďuje.Ukázalo sa, že odberateľom sa stala firma z juhu Poľska, ktorá tvrdí, že zásobuje jednu z vládnych agentúr.

Zakrátko sa tovar dostal na trh s enormnou prirážkou. Na internete stáli rúška osem zlotých za kus a v lekárni dokonca 15 (3,47 eur). Katovický podnikateľ a jeho kolegovia rozmýšľajú že budú rúška namiesto dovozu rovno vyrábať. „Pre začiatok milión týždenne,“ usmieva sa podnikateľ.