Ide o jednu tých z racionálnejších výziev rezortu pôdohospodárstva. Sklady na zeleninu a ovocie potrebuje Slovensko rozhodne viac, ako prehnane výkonné traktory či vidiecke penzióny, ktoré sa z agrárnych eurofondov v minulých rokoch tiež financovali. Zvýšenie výkonnosti slovenského poľnohospodárstva na nich rozhodne nestálo.

Sklady na dlhšie uchovávanie domáceho ovocia a zeleniny sú užitočné. Veď zo zahraničia sa na Slovensko tieto plodiny dovážajú za približne pol miliardy eur ročne. To je takmer tretina celkových tržieb tunajších farmárov za všetky produkty vrátane živočíšnej výroby.

Iba na domáce plodiny

To, aby uvoľnených 15 miliónov eur išlo naozaj len k domácim pestovateľom, rezort ministerky Gabriely Matečnej ošetruje tak, že podporí iba sklady na ovocie a zeleninu mierneho pásma. Dovozcovia cudzokrajných plodín si z týchto podpôr nové sklady nebudú môcť stavať.

„Chceme, aby mohli slovenskí spotrebitelia siahnuť po slovenskej zelenine a ovocí čo najdlhšie počas celého roka. Práve preto podporíme rozvoj a modernizácie skladov našich ovocinárov a zeleninárov,“ uvádza G. Matečná.

Rezort touto výzvou nepodporí iba výstavbu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa